Dünyada yaşayan en büyük 12 canlı

Dev canlılar düşünüldüğünde hemen akla dinozorlar veya balinalar gelir. Ancak dünya tahmin ettiğimizden daha büyük. Kimi dev bir bitki, kimi dev bir böcek kimi de 3 metre genişliğinde yuva yapıyor... İşte dünyada yaşayan en büyük 12 canlı;En büyük yılan / Yeşil Anakonda
Dev Yeşil Anaconda 10 metre uzunluğuna kadar büyüyebiliyor. Zehirli olmayan bir yılan türüdür ancak boyutları ve gücü onu son derece tehlikeli hale getiriyor.
Dünyanın en büyük uçamayan kuşu / Deve Kuşu
Kanat genişliği 2 metreyi bulabilen deve kuşları inanılmaz koşuculardır, hızları saatte 50 kilometreyi bulabilir. Deve kuşlarının en önemli silahı güçlü bacaklarıdır. Yaklaşık 3 metre genişliğinde devasa yuvalar yaparlar.
Dünyanın en büyük uçan kuşu / Kori bustard
Kori Bustard yaklaşık 1.2 metre uzunluğunda ve 2 metreye yakın yüksekliğinde büyüyebiliyor. Uçabilmelerine rağmen sadece saldırıya uğradığında havalanıyor.
Dünyanın en büyük kaplumbağası / The Leatherback
Bu kaplumbağa cinsi yaklaşık 2 metreye kadar büyüyebiliyor. Ağırlığı ise 1 tona yaklaşıyor. Diğer kaplumbağalar gibi sert bir kabuğa sahip değil. Esnek, yumuşak ve derili. Yaklaşık 100 milyon yıldır yaşıyorlar. Mükemmel bir yüzücüdür ve 1 km derinliğe kadar dalabilirler.
Dünyanın en büyük sürüngeni / Tuzlu su timsahı
Tuzlu su timsahları yaklaşık 7 metreye kadar büyüyebilir. Dünyanın en güçlü çenelerinden birine sahiptir. Timsahların cinsiyeti yuvanın sıcaklığına bağlıdır. Eğer yuva soğuksa çoğunlukla dişi timsah dünyaya gelir.
Dünyanın en ağır balığı / Güneş Balığı
Bu en ağır kemikli balıktır ve 1 ton ağırlığa sahiptir. Büyük boyutlarına rağmen ana yemekleri denizanasıdır. Sudan zıplayabilme özelliğine sahiptir. Bazı balıkçıların teknelerine zıpladıkları rivayeti bulunur.
Dünyanın en büyük memelisi / Afrika Fili
Afrika çalı filleri devasa boyutlarına rağmen çok hızlı hareket edebilir: Normal yürüyüş hızı yaklaşık 6.5 km'dir. Ayrıca çok iyi yüzücülerdir. Günün 16 saatini yemek yiyerek geçirirler. Gövdelerinde 100 bin ayrı kas bulunmaktadır.
Dünyanın en büyük deniz memelisi: Mavi Balina
Mavi balina sadece en büyük deniz hayvanı değil, dünyanın en büyük hayvanıdır. Okyanusların bu epik kralları 30 metre uzunluğunda ve 200 ton ağırlığa sahip olabilir. Kalpleri tek başına bir araba kadardır. Dünyanın bu dev yaratıkları en küçük deniz canlısı olan Krill ile besleniyor. Mavi Balina 1 günde yaklaşık 36 ton Krill yiyor. Sadece dilinin ağırlığı bir file eşittir.
Dünyanın en büyük denizanası / The Lion's Mane
Bu denizanası, son derece vahşidir ve en önemli silahı sokmasıdır. Vücudu yaklaşık 1.5 metreye kadar büyüyebilir, dokunaçlarının uzunluğu da 30 metreyi bulabilir. En sıradışı özelliği ise karanlıkta parlamasıdır.
Dünyanın en büyük çiçeği / Rafflesia
10 / 12
Dünyada yaşayan en büyük 12 canlı
Bu bitki bir parazittir ve yaprak, sap ve hatta kökleri vardır, Bu çiçeğin çapı 100 santimetreye kadar büyüyebilir. Ağırlığı ise 10 kilogramı bulabilir. Çürümüş et gibi koku yayar.
Dünyanın en büyük örümceği / The Goliath Birdeater
11 / 12
Dünyada yaşayan en büyük 12 canlı
Bu örümcek türü 28 santimetreye kadar büyüyebilir. 12 santimetrelik bir bedene sahip olan bu tür kıllı 8 bacağa sahiptir. Bu devasa örümcek türü kesinlikle insanlara zararsızdır ancak saldırıya uğradığını hissederse ısırabilir.
Dünyanın en büyük böceği / The Goliath Beetle
12 / 12
Dünyada yaşayan en büyük 12 canlı
Bu böcek türünün en büyüğüdür. Yaklaşık 12 santimetreye kadar büyür ve larvaları ise yaklaşık 100 gramdır.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS