Ebced Nedir? Ebced Hesabı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Ebced Nedir? Ebced Hesabı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Ebced hesabı Arap alfabesinde bulunan ilk dört harfin sıralanışının ebced şeklinde kullanımı ile adlandırılmıştır. Ebced değeri Arapça her harfin bir sayı karşılığını ve bu karşılıkları ise bazı sayıları ortaya çıkardığını ortaya koyan bir sistemdir.

Ebced Nedir? 

Ebced kelimesi Arapça alfabede ilk dört harfin kullanılmasıyla adlandırılan kullanım amacı Arapça her harfin bir sayı değerinin olduğu ve Kuran-ı Kerim'de bulunan her ayet veya harflerde bu sayılar üzerinde bir şifre olabileceği fikrinden ortaya atılmıştır. Ebced hesabı veya ebced değeri belirlemek için birçok yöntem ve sistem geliştirilmesinin yanında en basit anlatımla her harfin rakamsal bir değerinin olduğu anlaşılmaktadır. 

Ebced Hesabı Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır? 

Ebced hesabı birçok tarihi belge veya alanda kullanılmış ve alfabeye verilen değerler ile bir mesaj almaya çalışılmıştır. Ebced değeri şifreleme ve bir konuda şifreli yazılmış eski bilgilere erişim için kullanılmaktadır. 

Ebced hesabına göre yazılmış tarihi eserler içerisinde gizli olduğu tahmin edilen bilgi ve belgelere ulaşmak için kullanılmaktadır. Ebced hesabı günümüzde birçok alanda gizeme merakı olan kişiler tarafından bilgi edinme yöntemi olarak kullanılmaktadır. 

Ebced hesabında özellikle Arapça alfabe kullanılmasının yanında sayı sıralamaları ise bazen İbranice ve başka alfabeleri göre de değişiklik göstermektedir. Her harf bir rakam verilere değerlendirilir ve verilen rakamlar içeren harflerin sayısı ile sonuçlar elde edilir. Çıkan sonuçlar üzerinde elde edilen değerlerde tekrak harf karşılığı bulunabildiği gibi belirli rakamlar ile de sonuca ulaşmak mümkündür. 

Ebced değeri kullanılmak istendiğinde kullanılmak istenen amaç çok önemlidir.

Eski bir belge üzerine ebced hesaplaması yapılmak istendiğinde kullanılan alfabenin sayı değeri ona göre belirlenmektedir. Ebced hesaplamalarında her sistem üzerinden farklı bilgiler elde edilebileceği için genel olarak bilimsel veri sayılmamaktadır. 

 ​​​​​​

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS