En tuhaf 7 uçak kazası

  1. Yaşam
En tuhaf 7 uçak kazası

Mesafeleri kısaltan, en güvenli ulaşım araçlarından biridir uçaklar. Ancak uçak kazaları insanların en çok korktuğu şeylerden biri. Havada yaşanan kazaların en korkulan yanı kurtulma olasılığının çok düşük olması ve hatta enkazın bile bulunamaması tehlikesi mevcut. Uçak kazaları en çok komplo teorilerinin üretildiği olaylardır. Birazdan okuyacağınız 7 uçak kazasının öyküsü gibi...5 Aralık 1945 - Uçuş 19
ABD donanmasından Charles Taylor tarafından yönetilen uçuş için araçlar 5 Aralık 1945 yılında Florida şehrinden yola çıktı. Eğitimin 90. dakikasından itibaren pilotların dikkati dağılmaya başladı. Radyo yayınından gelen bilgilere göre Taylor’un pusulası da arızalandı. Kulenin geri dönüş için öğrencilere batı yönünde gitmesi tavsiyesine rağmen Taylor, ekibi düzensiz bir rota üzerinde götürmeye devam etti. Sonuç olarak, kulenin beş uçakla olan bağlantısı koptu ve ekipten bir daha haber alınamadı.
Olayda tuhaf olan asıl olay Taylor ve ekibini aramaya giden kurtarma uçağı da aynı gece ortadan kayboldu.
31 Ekim 1999 - EgypAir Flight 990
31 Ekim 1999 günü Mısır Hava Yolları’na ait uçak Atlantik okyanusuna düştü ve uçaktaki 217 kişi hayatını kaybetti. Mısır Sivil Havacılık Otoritesi kazayı detaylıca araştıramadı. Amerikan Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’ndan davayı devralmaları istendi. Kurul ön inceleme sonrası suikast olabileceği sonucuna ulaşınca olayı FBI’ya devretmeyi önerdiler ancak Mısırlı yetkililer bunu reddetti ve kuruldan incelemeyi devam ettirmelerini istedi. Amerikalı yetkililer yardımcı pilotun intihar ettiği ve uçaktakileri de bilerek ölüme sürüklediği sonucuna, Mısırlı yetkililer ise kazanın mekanik bazı hatalardan kaynaklandığı sonucuna vardı. Olay gizemini korumakta...
Stardust
1947 yılında Buenos Aires şehrinden Santiago’ya giden İngiliz uçağının And Dağları’nda aniden kaybolması olayına Stardust adı verildi. Son anlarında alınan esrarengiz Mors mesajı “STENDEC” ise halen gizemini korumakta. Düştüğü tahmin edilen alanda geniş çaplı arama yapılmasına rağmen ilk etapta hiçbir şey bulunamadı. Tam 50 yıl sonra dağa tırmanan kişiler tarafından uçağın buz altına karışmış enkazı bulundu.
Tiger Line flight
1962 yılında Amerikan ordusu çeşitli malzemeleri ve ordu üyelerini Kaliforniya’dan Vietnam’a taşıyabilmek için uçak kiraladı. Guam’da benzin almak için duran uçak, kalktıktan sonra Filipin denizi üzerinde kaybolmuştur. Enkaz araştırmaları hiçbir sonuç vermedi. Uçaktaki 107 kişi ölü kabul edildi. Görgü tanıkları ifadelerinde, uçağın gidiş izini ve aynı yolda parlak bir ışık gördüklerini söyledi.
PanAm Flight 7
8 Kasım 1957 yılında, dünya boyunca gezi vaadiyle yola çıkan uçak Pasifik okyanusuna düştü ve 44 kişi hayatını kaybetti. Enkaza bir hafta sonra ulaşıldı ve Amerikan donanması bulunan cesetleri ülkeye taşıdı. Yetkililer kaza sebebini kesin olarak tespit edemese de kaza ile ilgili bir kaç gerçeğe ulaşıldı. En ilginç olan bulgulardan biri de, toksikoloji raporuna göre bulunan cesetlerden birkaçında yüksek oranda karbonmonoksite rastlanması. 50 yılı aşsa da insanlar halen bu konu ile ilgili bir cevap arayışı içerisindeler.
USAir Flight 427
132 kişi Chicago’dan Pittsburgh’a ufak bir uçuş için binmişlerdi. Ancak uçuşun 10. dakikasında uçak arızalandı ve yaklaşık saatte 500 km hızla yere doğru düşüşe geçti. Darbenin etkisiyle uçaktaki herkes hayatını kaybetti. Normalde yetkililer bir iki hafta içinde kazanın sebebini tespit edebilirken, bu uçuş için süreç dört yılı aştı. Sonuç olarak kazanın uçağın dümenindeki bir hatadan dolayı pilotun kontrolü kaybetmesiyle oluştuğunu açıkladılar.
Air France 447
31 Mayıs 2009’da Airbus A330 model uçak Rio de Janeiro’dan Paris’e doğru havalandı. Birkaç saat sonra Atlantik Okyanusu üzerindeyken kontrol merkezine pozisyonunu belirtti. Bu, uçakla kurulan son temastı. Pilotların planlanan saatte merkezle iletişim kurmamasıyla bir sorun olduğu anlaşıldı. Oysa uçak saatler önce düşmüştü. Ama kokpitten hiçbir acil çağrı yapılmamıştı. A330 da tarihin en güvenli uçağıydı. Felaketin nedenini anlamak neredeyse imkânsızdı. Uçağın parçaları okyanus kıyılarına vurdu. Okyanusun derinliği enkaza ulaşmayı engelliyordu. Umutlar kesilmişti. Zira kazadan 30 gün sonra kara kutudan da sinyal gelmemeye başladı. Fransız yetkililer yine de araştırmaya devam etti. 2011’de özel bir araştırma ekibi tuttular. Uçağın kayıp parçaları bir hafta içinde bulundu. Fransız donanması kara kutuya ve 100’den fazla cesede ulaşabildi. Yolcu ve mürettebatın (228 kişi) tamamının öldüğü kesinleşti. Uçağın neden düştüğüyse hâlâ gizemini koruyor. Zira resmiyette, otomatik pilotun devreden çıkmasının ardından pilotların yaptığı hata düşüşün sebebi olarak gösteriliyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS