Ensar İsminin Anlamı Nedir? Ensar İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Ensar İsminin Anlamı Nedir? Ensar İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Ensar İsminin Anlamı Nedir? Ensar İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Ensar, Arapça kökenli kelimeler arasında yer almaktadır. Erkek çocuklarına verilen Ensar ismi, yardımcı olan manasındadır. Ensar ismi özellikle İslamiyet'in doğuşu ve yükselişi sırasında kullanılmaktaydı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ensar İsminin Anlamı Nedir?

İslam medeniyeti kurulması ve İslamiyet'in doğuşu ile birlikte Hz Muhammet SAV peygamberliği döneminde Ensar, O'na yardımcı olan, Allah yolunda yapılması ve ihtiyaç halinde yardımlarını esirgemeyen anlamında kullanılmaktaydı. Bu sebeple Ensar ismi manası itibariyle maneviyatı yüksek olması sebebiyle çok tercih edilmektedir.

Ensar İsminin kişilik özelliklerine bakılacak olursa; Herkese yardımcı olan, iyilik yapan, Kalbi temiz olan, Dost canlısı, Herkesle iyi geçinen, Arkadaşlarına, iş hayatında yardımcı olmayı seven Sosyal olan, işlerini yaratıcılık zekasıyla çözmek gibi karakter özellikleri bulunmaktadır.

Ensar İsmi Kur'an'da Geçer mi?

Ensar ismi Kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim de geçmektedir. HZ Muhammet Mustafa SAV peygamberimizin Hicret ettiği dönemlerde O'na yardımcı olan kişilere Ensar adı verilmekteydi. Kuran-ı Kerim de ensar isminin geçtiği ayetlere detaylarıyla bakılacak olursa; Bakara Suresi 270, Ali İmran Suresi 52. Ayet, Tevbe Suresi 100. Ayet, Nuh Suresi 25. Ayetinde yer almaktadır.

Nuh suresi 25. ayette Mimma hatiatihim, ugriku fe udhılu naran fe lem yecıdu lehum min dunillahi ensara şeklinde yer almaktadır. Anlamına bakılacak olursa Suçları yüzünden bunlar, sularda boğuldular ateşe atıldılar ve Allah’tan başka bir yardımcı da bulamadılar.

Kuran-ı Kerim ayetleri içerisinde geçen tüm isimlerin iyi olması gibi bir durum bulunmamaktadır. Çocuklara isim verilirken mutlaka anlamları doğru araştırılmalıdır.

Ensar İsmi TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Ensar adı Türk Dil Kurumu sözlüğünde koruyucu olan, yardım eden olarak kayıtlara geçmiştir. Ensar Arapça kökenli bir sözcük olmasına rağmen Türkçeye aynı şekilde geçmiştir. Ensar ismi özellikle çengel ve kare bulmacalarda soru olarak sorulmaktadır. Yardımcı veya koruyucu olarak yanıtı verilmektedir.