Erkek olarak doğdu, kadın olarak yaşadı, erkek olarak öldü

Bazı insanlar şanslı doğar, bazıları şanssız… David Reimer doğduğunda ne şanslıydı ne de şanssız. Onun hayatını mahveden bir doktorun deneyine kurban gitmesiydi. İşte “Bu kadarı da olamaz” diyeceğiniz bir hayat hikayesi…David Reimer, 22 Ağustos 1965 tarihinde Kanada’da doğdu. İkiz kardeşi Brian’la beraber henüz 6 aylıkken idrar yapmalarında sıkıntı ortaya çıktı. Tek çareleri; sünnet olmaktı. Brian’ın ameliyatı başarılı geçti ama David’in tüm penisi yandı.

Remier ailesi bu durumla nasıl başa çıkacaklarını bilemedikleri için cinsel gelişim ve cinsiyet kimliği alanında yaptığı çalışmalarla dünya çapında ün salmış doktor John Money ile görüştüler.

Doktor Money’in fırsat ayağına gelmişti. David’i bir denek olarak kullanacaktı. Aileyi, David’i kız çocuğu gibi yetiştirmenin daha sağlıklı olacağı konusunda ikna etti.

David’in bir kız çocuğu gibi yetişmesi için gerekli tıbbi müdahaleler yapıldı, yeni adı “Brenda” oldu. Doktor Money, Brenda’yı yıllarca takip etti, deneyinin başarılı olduğuna inanıyordu.

Money, yaptığı deneyin sonuçlarından o kadar emindi ki araştırma notlarına şöyle yazmıştı: "Çocuğun hareketleri çok net bir şekilde küçük bir kızı andırıyor; erkek kardeşininki gibi erkeksi hareketleri bulunmuyor."

Halbuki gerçek böyle değildi. Remier ailesi çocuklarının başına bir şey gelir korkusuyla doktorlara sürekli yalan söylemişlerdi. Brenda, kız elbiseleri giymek istemiyor, oyuncak bebeklerle oynamıyordu. Yani kendini asla bir kız çocuğu olarak görmemişti.

13 yaşına geldiğinde intihar etti. Ailesi bunun bir daha olmasından korkarak ona tüm gerçeği açıkladılar.

37 yaşına geldiğinde yeniden erkek olmaya çalıştı. Kendisine testosteron enjekte ettirdi, göğüslerini aldırdı ve bir penis yaptırdı. 22 Eylül 1990 senesinde Jane Fontaine ile evlenerek 3 çocuğun üvey babası oldu.

Öte yandan hayat Remier ailesi açısından hiç iyi gitmiyordu. David’in ikiz kardeşi Brian intihar etti. Bu ölüm David’i derinden etkiledi. İşsizdi, evliliği kötü gidiyordu ve tüm hayatı boyunca yaşadıklarını artık kaldıramıyordu. Sonunda, 5 Mayıs 2004 sabahı bir manavda kendisini kafasında vurarak 38 yaşındayken intihar etti.

Doktor Money ise, yıllar sonra bu deneyi bir kitap yazarak anlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS