EYT çıkacak mı, son durum ne? EYT nedir, ne zaman çıkacak?

EYT çıkacak mı, son durum ne? EYT nedir, ne zaman çıkacak?

EYT çıkacak mı, son durum ne? EYT nedir, ne zaman çıkacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT ile ilgili haberleri yakından takip etmeyi sürdürüyor. Yaş haddi nedeniyle EYT yasasını bekleyen kişiler süreçteki son durumu araştırmayı sürdürüyor. Peki, EYT ne zaman çıkacak, son durum ne? Tam olarak EYT nedir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emeklilikte yaşa takılanlar gelecek resmi açıklamaları beklemeyi sürdürüyorlar. Geçtiğimiz günlerde gelen iki açıklama süreçteki son durumu göstermişti. İşte o açıklamalarda yer alan detaylar…

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SON DURUM NE?

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacının oluştuğu belirtilerek, "Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır." ifadeleri yer aldı. Gündemde EYT çalışması yer almazken, düzenlemenin ne zaman ele alınacağı da henüz belli değil.

EYT ÇIKAR MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacının oluştuğu belirtilerek "Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacı oluşmuştur. Bakanlığımızın önündeki çalışma takviminde 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmakta ve bu iki konuya ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

 EYT NEDİR?

EYT kısaca emeklilikte yaş haddine takılan kişiler olarak adlandırılabilir. Emeklilikte sigorta yaşı ve çalışanın yaşı olmak kaydıyla geçirilmesi gereken iki süre bulunuyor. Sigorta primlerini doldurmalarına rağmen bu iki yaş haddinden birini tamamlayamadıkları için emekli olamayan kişiler EYT’liler olarak adlandırılıyor.