EYT son dakika haberleri… EYT nedir, kimleri kapsıyor? EYT çıkacak mı, son durum ne?

EYT son dakika haberleri… EYT nedir, kimleri kapsıyor? EYT çıkacak mı, son durum ne?

EYT son dakika haberleri… EYT nedir, kimleri kapsıyor? EYT çıkacak mı, son durum ne?

Son dakika EYT haberleri içerisinde emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili çalışmaların hız kazandığı iddiaları üzerine Bakanlık’tan açıklama geldi. Peki, EYT çıkacak mı, son ne? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklamasında yer alan detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz yıllarda yaş haddinden dolayı emekliliği bekleyen kişiler EYT’liler olarak taleplerini iletmişti. 3600 ek gösterge ve asgari ücret çalışmalarının başlamasının ardından EYT’lilerin de gündeme alındığı iddia edilmişti. Bakanlık’tan konuyla ilgili önemli açıklama geldi.

EYT SON DURUM NE? BAKANLIK’TAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma takvimlerinde 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunduğunu belirterek, öncelikli gündemlerinde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili çalışma bulunmadığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacı oluşmuştur. Bakanlığımızın önündeki çalışma takviminde 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmakta ve bu iki konuya ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır" denildi.

EYT ÇIKACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre EYT şu anki öncelik kapsamında bulunmuyor. Bu nedenle kısa süre içerisinde çıkması beklenmiyor.

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

Emeklilikte yaşa takılanlar yani kısaca EYT yaş haddi nedeniyle emekli olamayan kişiler olarak adlandırılıyor. EYT ile ilgili geçtiğimiz yıllarda 3 formül masada yer almıştı. İlk formülde kadın ve erkeklerin yaş şartı olacak. 50 yaşını dolduran kadınlar ve 55 yaşını doldura erkekler 3600 günü tamamlamaları halinde yararlanabileceklerdi.

İkinci yöntemde ise emeklilik koşulları arasındaki yaş sınırının devre dışı bırakılması yönündeydi. Çalışma hizmeti ve çalışma süresi şartlarını yerine getirenler emekli olabileceklerdi. Bu yöntem kabul edilirse 1994 yılında sonra sigortaya giren erkek çalışanlar faydalanamamış olacaklardı.

Üçüncü yöntemde ise 8 Eylül 1999 yılı öncesinde işe başlamış olanlar 5 bin gün çalışma ile diğer koşulları sağlayarak emekli olabileceklerdi Bu kanunun çıkması halinde bütün EYT’lileri kapsayabilmesi için 2024 yılının 9 Eylül’üne kadar yürürlükte kalması gerekiyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak yapılan açıklamalara göre kısa süre içerisinde EYT’nin öncelikli gündemde yer alması beklenmiyor.