Fasık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Fasık Kime Denir?

Fasık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Fasık Kime Denir?

Fasık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Fasık Kime Denir?

Fasık, TDK sözlük anlamı olarak günah işleyen ya da sapkın kimse demektir. Fasık kelimesi dilimize Arapça dilinden geçmiş olan Arapça kökenli bir sözcüktür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fasık Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?


Fasık, Arapça kökenli bir sözcüktür ve dilimize de Arapça dilinden geçmiştir. Farklı dillerden geçen kelimeler dilimize yerleşerek daha fazla kelimeye sahip olunmasını sağlamıştır. Fasık kelimesinin TDK sözlük anlamı kötülük eden ya da fesatçı demektir. Fasık, Allah'ın emirlerini tanımayan ya da günah işleyen, sapkın demektir.

Fasık Kime Denir?

Fasık kelimesinin anlamını bilerek kimlere fasık dendiğini bilmek mümkündür. Fasık, dilimize Arapçadan gelmiş olan Arapça kökenli bir kelimedir. Birine fasık denmesi için o kişinin günah işlemesi ya da sapkın bir kimse olması gerekir. Allah'ın emirlerini tanımayan ya da günah işleyen kimselere fasık denir. Her ne kadar günlük konuşma dilinde kullanılmasa da önemli kaynaklarda fasık kelimesi ile karşılaşılabilir.

Fasık İle İlgili Cümleler

Bu adamı tanıdığım günden beri fasık işliyor.

Bu hayatta fasık olmamak için çok uğraşıyorum fakat başarılı olabiliyor muyum bilmiyorum.

Fasık kimselerden uzak durmak bence çok önemli.

Sana onun fasık biri olduğunu söylemiştim keşke beni dinleseydin.

 

Din Kültüründe Fasık Kelimesinin Anlamı

Fasık kelimesinin din kültürü üzerindeki anlamı da merak edilmektedir. Allah'ın emir ve buyruklarına uymayan, riayet etmeyen ve ayrıca günah işleyen kişilere fasık denir. Sapkın kimseyeler ya da dini kurallara uymayan kişi anlamında da fasık kelimesinin kullanılması mümkündür.

Arapça üzerinden dilimize geçmesi ile birlikte fasık kelimesi birçok kişiden ve birçok kaynaktan karşılaşılabilir. Fasık sözcüğü genellikle bir sıfat olarak ele alınır. Haram işleyen ya da günahlarını bilen kişiler için kullanılan bir sözcüktür. Cümle içinde ya da tek başına kullanılabilen kelimelerdendir.