Fidye Nedir, Kimlere Verilir? Oruç Fidyesi Ne Demektir, Ne Kadar Verilir?

Fidye Nedir, Kimlere Verilir? Oruç Fidyesi Ne Demektir, Ne Kadar Verilir?

Fidye Nedir, Kimlere Verilir? Oruç Fidyesi Ne Demektir, Ne Kadar Verilir?

Fidye Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre, bir kişiyi içinde bulunmuş olduğu sıkıntılı durumlardan kurtarmak amacı ile ödenen bedel şeklinde tanımlanır. Dinî bir terim olarak bakıldığında ise, oruç ibadetinin gerçekleştirilememesi nedeniyle ya da hac ibadetinin gerçekleştirilmesi esnasında işlenen birtakım hataların giderilmesi amacı ile ödenen maddi nitelikteki bedeli ifade eder.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Oruç Fidyesi Ne Demektir?

Kur’an-ı Kerim içerisinde Oruç tutmaya gücü yetmeyen kişilerin bir yoksulu doyuracak kadar fidye ödemesi gerektiği söylenmektedir. Buna oruç fidyesi adı verilir. Bu duruma göre ihtiyarlık ve şifa umudu olmayan herhangi bir hastalık nedeniyle oruç tutamayan kişiler, daha sonra bu oruçların kaza edilme imkânını bulamaz ise, her gününe karşılık olarak bir fidye öder.

Bununla birlikte Şâfiîlere göre ise Ramazan ayının kaza borcu kapsamında herhangi bir mazeret olmadan yerine getirilmeden, sonraki Ramazan gelecek olur ise, kaza borcuna ilave olarak bir de fidye ödeme sorumluluğu ortaya çıkar.

Oruç Fidyesi Kimlere Verilebilir?

Oruç fidyesi, tıpkı fıtır sadakası kapsamında olduğu gibi bunları vermesi gereken kişinin bakmakla sorumlu olmadığı yoksul olan Müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ile birlikte oruç fidyesini vermek durumunda bulunan kişiler bunlardan direkt olarak veya dolaylı olarak faydalanmaması temel esastır. Zekât için de bu kural geçerliliğini korumaktadır. Bu nedenle bir kişi zekâtını, fidyesini ve fıtır sadakasını kendi üst soyuna ve alt soyuna veremez.

Oruç Tutmayan Kişi Ne Kadar Fidye Öder?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu açıklama kapsamında yapılmış olan değerlendirmeler sonucunda Fıtır Sadakasının, Müslüman olan toplumların nerdeyse bütününe yakın olan bir kesimi tarafından verilmekte olması göz önüne alınarak, mevcut haldeki sosyo-ekonomik hayat koşulları ve bir kişinin günlük minimum gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak fideye miktarının belirlenmesi gerekir. Bir fidye, bir kimseyi bir gün doyuracak kadar yiyecek miktarı ya da bunun ücretidir.