Fil Suresi Arapça, Türkçe Okunuşu Ve Anlamı: Fil Duası Fazileti Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Fil Suresi Arapça, Türkçe Okunuşu Ve Anlamı: Fil Duası Fazileti Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Fil Suresi Allah'ın mucizelerinden birini anlattığı için oldukça bilinmektedir. Kur'an-ı Kerim'de 105. sırada yer almaktadır ve 5 ayetten oluşur. Bu sebeple surenin kendisinin ve anlamının öğrenilmesi oldukça kolay ve hızlıdır. Faziletleri dolayısıyla hem namazlarda hem de ibadet esnasında sıklıkla okunmaktadır.


Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de açıklanmış birçok mucizesi bulunur. Bu mucizelerden biri de Fil olayıdır ve Fil Suresinde anlatılmaktadır. Allah'ın güç sahibi olduğunu, Kabe'yi yıkmak için gelen filleri kuşlarla yenerek geri gönderdiğini anlatmaktadır.

Allah, tuzakların tamamını bilmektedir ve dilediği zaman bu tuzakları boşa çıkarmaktadır. Fil Suresinde de bu durum açık şekilde anlatılmaktadır. Güç sahibi olan Allah'tır ve kullar ancak ona sığınarak, ondan yardım isteyerek başarı elde edebilmektedir.

Fil Suresi Türkçe Okunuşu

  • E lem tera keyfe feale rabbüke bi ashabil fil. E lem yec'al keydehüm fı tadlil. Ve ersele aleyhim tayran ebabil. Termıhim bi hıcaratin min siccıl. Fecealehüm keasfin me'kul.


Fil Duası Fazileti ve Faydaları

Fil Suresi düşmana karşı okunursa mağlup edilir.

Okunduğu zamanlarda 3, 5, 7 ve katları şeklinde okunursa tesiri yüksek olur.

Akşam ve yatsı namazları arasında bin kere okunursa dilekler gerçek olur.

Allah'a yakın olmayı sağlar, muhabbeti arttırır.

Allah'ın gücünün ve kuvvetinin anlaşılmasını sağlar.

Zorluklarla mücadele ederken okunduğu zaman işler kolaylaşır.

Gizli düşmanlara, arkadan iş çeviren art niyetli kimselere karşı okunursa, o kimseler niyetlerine ulaşamaz.

Fil Suresinde Geçen Fil Vakası Nedir?

Hz. Muhammed'in doğumundan 53 yıl önce Mekke'de gerçekleşen bir olaydır. Kabe'ye zarar vermek isteyen kimseler yanlarına filleri de alarak Mekke'ye gelmişlerdir. Allah, onların niyetlerini bilerek Kabe'nin üstüne sürüyle kuş göndermiştir. Gönderilen kuşların ağzında ateşte yanmış taşlar bulunurdu. Kabe'ye zarar vermek isteyen topluluk ne kadar büyük olursa olsun, bir kuş sürüsü sayesinde bertaraf edilmiştir.

Fil Suresi Yerine Ne Okunabilir?

Kur'an-ı Kerim'de bulunan her sure farklı amaçlarla farklı zamanlarda indirilmiştir. Bu sebeple doğrudan doğruya bir surenin yerine başkası okunarak eksikliği giderilemez. Ancak unutulduğu veya okunamayacak durumda olunduğu zaman başka bir sure okunabilmektedir.

Fil Suresinin yerine istenilen bir başka dua okunarak ibadetlerin tamamlanması gerekir. Eksik veya yarım bırakılmaması gerekir. Bu sebeple okunan sure ve duaların niyetleri ve ne için okundukları önemlidir. Fil Suresinin Arapçası bilinmiyorsa Türkçesi de okunabilmektedir.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS