Filiz Bingölçe yaşamını yitirdi

Filiz Bingölçe yaşamını yitirdi

Kadın Argosu Sözlüğü'yle bilinen gazeteci yazar Filiz Bingölçe yaşamını yitirdi.

Başta Kadın Argosu Sözlüğü olmak üzere sözlü kadın edebiyatını araştırıp yazan Filiz Bingölçe yaşamını yitirdi.  


Pek çok gazetede çalışan Bingölçe'nin sözlükleri ses getirmişti. Kadın Argosu Sözlüğü kitabı nedeniyle müstehcen içerikli kitap yayınlamak suçuyla 5 yıl boyunca yargılanmıştı. Başlıca eserleri arasında Asker Argosu Sözlüğü, Futbol Argosu Sözlüğü ve Osmanlı Argosu Sözlüğü de yer alıyor. 


TDK ve "müsait" tartışmaları sırasında Cnnturk.com'un "Kadın dili nedir?" sorusunu şöyle yanıtlamıştı: 


Kadınlardan TDK'ya 'müsait' tepkisi


"Olay olmuştu"


"Dilimizi analarımız öğretir ve zaten dilimiz “anadilimizdir”. Bir genelleme yaparsak, kadınların bakış açısıyla, “kadın ağzı” ile üretilmiş tüm sözcükler, deyimler, kalıplar kadın dilini oluşturur. Tüm büyük dillerin belli başlı sözlüklerinde yer alan "kadın dili" kategorisi bizde hemen hemen hiç işlenmemiştir, incelenmemiştir. Ben Kadın Argosu Sözlüğü’nde bu kategoriyi ilk kez görünür hale getirdiğimde olay oldu.


Sözlük (2001, Metis Yayınları) yayınlandığında fevkalade ayrımcı bir yaklaşımla karşılaştım. Beş yıl kadar yargılandım. Kadın dilinin görünür hale gelmesinin kabulü ne yazık ki kolay olmadı. Kadın Argosu Sözlüğü, “sözcüğün müstehceni olmaz” anlayışıyla sonunda özgürlüğüne kavuştu. Ancak erkek argosuna genel dil unsuru muamelesi yapan zihniyet hala kadın dili kategorisini Türkçe Sözlüklerde görmemeye ısrarla devam ediyor" 


Metis Yayınları da bir twit ile Bingölçe'nin vefat haberini paylaştı. 


 {$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS