Fransa şapka işaretini kaldırdı

Fransa şapka işaretini kaldırdı

Fransız Edebiyat Akademisi, okul kitaplarından sesli harfler üzerinde kullanılan şapka işaretini kaldırdı. Fransızlar sosyal medyada "hepimiz şapka işaretiyiz" etiketi altında karara olan tepkilerini gösteriyor.

Fransız Dil Kurumu, okul kitaplarında 2 bin 400'den fazla sözcüğün yazılışını değiştirdi. Fransızların dil kurumu Fransız Edebiyat Akademisi, sesli harflerin üzerinde kullanılan şapkayı ve bazı sözcüklerde kullanılan tire işaretini kaldırdı.


Aslında akademi 1990 yılında düzeltme işaretinin ve tirelerin kaldırılması ya da isteğe bağlı olması yönündeki değişimi kabul etmişti ama karar o günden bu yana tam olarak uygulamaya geçememişti. Uzun süredir tartışılan bu değişiklik sonunda uygulamaya girecek. Önümüzdeki dönem okul kitaplarında, "circonflexe" yani Türkçede kullandığımız "düzeltme işaretine" benzer bu aksan kalkacak. Fransız Eğitim Bakanlığı, iki şekilde de yazım doğru kabul edilecek.


Fransızlar bu kararla ilgili düşüncelerini "Ben şapka işaretiyim" yani "#Jesuiscirconflexe" etiketi altında twitter'da paylaşıyor. Kimi şapkayı Fransız bayrağının içine koyarak, kimi ise şapkalı harflerin ağladığı görsellerle karara tepki gösteriyor. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS