Gölet inşaatında günlerce mahsur kalan tilki ölmek üzereyken kurtarıldı

Ekonomik faydaları gözetilerek yapılan baraj, HES ya da göletlerin, doğal yaşamı bazen bitki örtüsünün ortadan kaldırarak zincirleme bir etkiyle bazen de doğrudan tahrip ediyor. Bu tahribatın ilk kurbanları da yaşam alanları daralan, yok olan yaban hayvanları oluyor. Buna örnek oluşturan bir olay Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşandı. Devam eden gölet inşaatına düşen ve çıkmayı başaramayan bir tilki, neyse ki işçilerce fark edilerek açlıktan ölmekten son anda kurtarıldı. Günlerce mahsur kaldığı inşaat alanında bitkin düşen korku içindeki tilkinin görünümü, yürek parçalayıcıydı. Tilki tedavisinin ardından doğaya salındı.Doğada yiyecek aradığı sırada Dipsizgöl Mahallesi’ndeki gölet inşaatına düşerek günlerdir aç ve mahsur kalan tilki yapımı devam eden gölet inşaatına incelemelerde bulunmak üzere giden BUSKİ ekipleri tarafından fark edildi.
15 metre derinliğindeki gölet inşaatına düşen tilkinin bir türlü çıkamadığını ve mahsur kaldığını fark eden BUSKİ çalışanları, durumu İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi ekiplerine bildirdi.
Hemen harekete geçerek olay yerine gelen ekipler, belirtilen bölgeye aracın çıkamaması üzerine ekipmanları da yanlarına alarak yaya olarak yollarına devam etti.
Yaklaşık bir kilometrelik dik yamaçlardan geçerek gölete ulaşan ekipler, tilkinin mahsur kaldığı alana iple indiler. Korktuğu için huysuzlaşan tilki güçlükle yakalandı.
Açlıktan ölmek üzere olan tilkiyi tutan ekipler, gölet inşaatından çıkabilmek için el ele tutuşarak kurtarma çalışmasını tamamladılar.
Yoğun çalışmalar sonucunda kurtarılan tilki, tedavisinin ardından doğaya salındı.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS