Grup Nasıl Yazılır? Grup TDK Doğru Yazılışı... Gurup Mu Grup Mu?

Grup Nasıl Yazılır? Grup TDK Doğru Yazılışı... Gurup Mu Grup Mu?

Grup Nasıl Yazılır? Grup TDK Doğru Yazılışı... Gurup Mu Grup Mu?

Türk Dil Kurumu’nun çevrim içi olan yazım kılavuzu, dijital bir ortam içerisinde kelime sorgulama olanağı veren bir sitemi oluşturur. Türkçede bazı sözcüklerin manaları ve yazılış şekilleri sık sık bu sözlük üstünde sorgulanır. Türk Dil Kurumu'nun güncel olan yazım kılavuzu kapsamına bakıldığında en aranan bu kelimelerden bir tanesi de grup kelimesidir. Grup kelimesinin hem yazılış şekli hem de anlamı sıklıkla merak edilir. Grup kelimesi günlük hayatta sık sık kullanılmakta olan sözcüklerden bir tanesidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk Dil Kurumu Sözlüğüne Göre Grup Kelimesi Nasıl Yazılır?

Kelimelerin yazılış şekillerinin araştırılması kapsamında en fazla aranmış olan kelimelerden biri de grup kelimesidir. Grup kelimesinin doğru şekilde olan kullanımı "grup" biçiminde olmalıdır. Pek çok kişi tarafından karıştırılmış olsa da bu kelimenin doğrusu bahsedilen şekilde olmaktadır.

Gurup (Yanlış bir kullanımı oluşturur.)

Grup (Doğru bir kullanımı oluşturur.)

Grup Kelimesinin Türk Dil Kurumu Sözlüğüne Göre Grup Kelimesinin Anlamı Ne Demektir?

Anlamının bilinemediği ya da anlamından tam olarak emin olunamayan kelimelerin ne anlama geldiğini ve neyi ifade ettiğini öğrenebilmek amacı ile sık sık sözlüklere başvurulur. Türk Dil Kurumu da bu sözlüklerin başında gelir. Türk Dil Kurumu sözlüğü içerisinde kelimelerin sadece anlamları değil aynı zamanda da nasıl yazıldıkları da gösterilir. Grup kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğü kapsamında karşılığına bakıldığında bu kelimenin çok sayıda anlamının mevcut olduğu görülür. Söz konusu olan bu anlamları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Küme

Ortak fonksiyonları olan varlıklar ya da nesneler bütünü.

Görüşleri, menfaatleri bir olan kişiler bütünü

Ekip

Çeşitli sınıf ya da birliklere bağlı olan elemanların, belli bir taktik görevi hayata geçirmek üzere, tek bir komutanın emrinin altında birleştirilmesinden meydana gelmiş olan kıta topluluğu

Biçiminde anlamları sıralamak mümkündür.