Güney Kore Başbakanı, Ayla filmini gözyaşları içinde izledi

Video: Güney Kore Başbakanı, Ayla filmini gözyaşları içinde izledi
Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon, Başbakan <a class="in-news-link" href="/binali-yildirim" target="_blank" title="Binali Yıldırım haberleri">Binali Yıldırım</a>'ın tavsiyesini dinledi ve dün akşam "Ayla" filmini izledi. Lee, film boyunca gözyaşlarını tutamadı.

Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon, Başbakan Binali Yıldırım'ın tavsiyesini dinledi ve dün akşam "Ayla" filmini izledi. Lee, film boyunca gözyaşlarını tutamadı.

2017 yapımı "Ayla" adlı film, 1950'lerde Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın gerçek hikayesini anlatıyor.

Güney Kore başbakanı Lee Nak-Yeon da filmi, Başbakan Binali Yıldırım'ın tavsiyesi üzerine, uzun zamandır izlemek istiyordu. Lee, bu talebini Türkiye'nin Seul Büyükelçisi Ersin Erçin'e iletti.

Büyükelçi Erçin'in organizasyonu ile Başbakan Lee filmi özel gösterimde izledi. Kendisine filmde Ayla'yı canlandıran çocuk oyuncu Kim Seol ve Türk-Kore Parlamento Dostluk Grubu Başkanı An Min-Suk da eşlik etti.

Lee bu çok başarılı film ile Kore Savaşında Türk askerlerinin askeri açıdan kahramanlıklarının yanısıra, insani açıdan da ne kadar duyarlı davrandıklarının açıkça görüldüğünü, Türkiye'nin kardeş ülke olarak tanımlanmasının ne kadar doğru olduğunun da anlaşıldığını söyledi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS