Güreşemeyen deve sucuk oluyor

Güreşemeyen deve sucuk oluyor

Ege Bölgesi'nde bir gelenek olan güreşler için yetiştirilen develer, yaşlanması ya da güreşten kaçması halinde sucuk üretimi yapan tesislere gönderiliyor.

Ege Bölgesi'nde kış aylarının geleneksel organizasyonlarından güreşler için yetiştirilen develer, güreşten kaçması veya yaşlanması halinde sucuk üretiminde değerlendiriliyor. Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu 2. Başkanı Aytekin Kaya, Yörük kültürünün geleneksel şenliklerinden deve güreşlerinin Ege ve Akdeniz'deki çok sayıda kentte düzenlendiğini söyledi.


Kasım ve Mart ayları arasında ülke genelinde düzenlenen 70'i aşkın güreşte yaklaşık 750 devenin yarıştığını anlatan Kaya, güreşler için ülke genelindeki 3 çiftlikte üretim yapıldığını, yurt dışından da hayvan getirildiğini ifade etti.


Deve güreşlerine ilgi hızla artıyor


Kaya, günden güne izleyici sayısı hızla artan deve güreşlerinin hayvan sahipleri açısından bir tutku olduğunu belirterek güreşlere hayvanıyla katılanların genelde aile geleneği olarak bu işi devam ettirdiğini dile getirdi.


Deve çiftliklerinin güreşler için "buhur" adı verilen çift hörgüçlü erkek develerle "yoz" adı verilen tek hörgüçlü dişi develerin çiftleşmesinden elde edilen "tülü" adlı erkek develeri yetiştirdiğini anlatan Kaya, diğer çeşitlerin süt ve et üretiminde değerlendirildiğini belirtti.


Deve etinin ise en fazla sucuk olarak tercih edildiğine dikkati çeken Kaya, şöyle devam etti: "Güreşler için yetiştirilen develer, yörede sevilen bir lezzet olansucuk üretimi için de değerlendiriliyor. Yaşlanan, güreşemeyen, güreşten kaçandeveler, sucuk üretimi yapan tesislere yönlendiriliyor. Adı 'pehlivan deve' olsada sonu mutlaka sucuk oluyor. Deve sucuğunun en önemli satış yeri ise yine devegüreşi organizasyonlarıdır. Güreşlerin düzenlendiği alanların çevresinde kurulanstantlarda sucuk satışı yapılıyor. Hatta bazı satıcılar, sattıkları sucuğun hangidevenin etiyle yapıldığına ilişkin fotoğraflar asıyor."


Sucukların genelde üretildiği bölgelerde tüketildiğine işaret eden Kaya, bu bölgelerin genelde turistik bölgeler olması nedeniyle deve sucuğunun yabancıların da ilgisini çektiğine söyledi.


Sucuk üreticisi de güreşleri takip ediyor


Aydın'da deve sucuğu üreten bir firmanın temsilcisi olan Metin Korucuda deve güreşlerini takip ettiklerini, sahiplerinin satışa çıkarma kararı verdiği develere talip olduklarını belirterek yılda yaklaşık 100 deve kestiklerini ifade etti.


Deve sucuğunun meraklılarının olduğunu, ülke genelinden siparişler aldıklarını anlatan Korucu, kilogramı 40-45 liradan alıcı bulan deve sucuğunun özellikle güreş mevsiminde tercih edildiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS