Selvi: Hayır tuzağı ve Evet oranı

Selvi: Hayır tuzağı ve Evet oranı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, referandum öncesi kamuoyundaki eğilimi ele aldığı yazısında partilerin sandık stratejilerini de değerlendirdi

Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alana çıkmasının ardından AK Parti'de moralin düzeldiğini belirttikten sonra "Evet" cephesini şöyle anlatıyor;

"AK Parti referandumdan ne bekliyor? 16 Nisan’dan sonra taşların yerli yerine oturabilmesi için anlamlı bir evet oyuna ihtiyaç olduğu görüşündeler.

Anayasa değişikliğinin ucu ucuna değişmesinin 2019’a kadar olan süreç açısından yeterli olmayacağı görüşündeler. O nedenle, ‘Yüzde 55 artı’ seviyesinde anlamlı bir evet bekliyorlar.

AK Parti yöneticileri ve bakanlarla yaptığım görüşmelerde, kampanyanın dilinin değişeceği, daha kucaklayıcı bir yaklaşımın hâkim olacağı yönündeki haberlerin aynı zamanda bir beklentiyi yansıttığını fark ettim. Geçen hafta bu yönde yoğun tartışmalar yaşanmış. Hayır diyenleri terör örgütleriyle aynı safta gösterme yerine kuşatıcı bir yaklaşımın esas alınması savunulmuş. O nedenle, “Kampanyanın dili değişiyor” şeklindeki haberler, AK Parti’de olumlu karşılık bulmuş."

Selvi'ye göre "Hayır" cephesinin doğal lideri ise Kılıçdaroğlu;

AK Parti’de bir yandan CHP’nin referandum stratejisi takip ediliyor. HDP eş genel başkanlarının cezaevinde olması Kılıçdaroğlu’nu, ‘Hayır bloku’nun doğal lideri haline getirdi. Ayrıca CHP şu ana kadar toplumu rahatsız etmeyen, sakin bir kampanya yürütüyor. Bildiğimiz kriz tellallığı yapan bir CHP yok. AK Parti’de, CHP’nin sakin tutumunu ne kadar sürdüreceği merak ediliyor.

Bir de tuzaktan söz ediliyor. O da CHP’nin tuzağı.

CHP’nin, “Hayır çıkarsa bir şey değişmeyecek. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı olarak devam edecek. Hükümet yerinde kalacak” stratejisinin AK Parti tabanını rehavete sürüklemesinden endişe ediyorlar.

“AK Parti seçmeni, nasıl olsa bir şey değişmeyecek diye sandığa gitmezse, hayır cephesine yarar” görüşünü savunuyorlar. Hayır çıktığı takdirde, her şeyin altüst olacağını düşünüyorlar.

Yazının tümünü okumak için tıklayınız

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS