Hem De Nasıl Yazılır? Hem De TDK Doğru Yazılışı... Hemde Mi Hem De Mi?

Hem De Nasıl Yazılır? Hem De TDK Doğru Yazılışı... Hemde Mi Hem De Mi?

Hem De Nasıl Yazılır? Hem De TDK Doğru Yazılışı... Hemde Mi Hem De Mi?

Farklı amaca göre Türkçede kullanılan bazı ekler birleşik bazı ekler ise ayrı yazılır. Bunlar içerisinde merak edilenlerden biri ise hem de kelime grubudur. Özellikle cümlede çok sık kullanılması ile beraber aynı zamanda hata yapılan kelimeler arasında yer alıyor. Türk Dil Kurumu üzerinden verilen bilgi doğrultusunda, bu kelimenin doğru yazılışı öğrenilebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hem de Birleşik mi yazılır, Ayrı mı Yazılır?

Hem de kelimesinin yanında kullanılan ‘de’ bir bağlaç olarak öne çıkar. Aynı zamanda ‘dahi’ şeklinde sağladığı ifade ile beraber, cümleyi destekleyici önemli bir katkı sunar. Bu sebepten dolayı kelime Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit ayrı yazılmaktadır.

Hem de (Doğru)

Hemde (Yanlış)

Yukarıdaki gibi ilk kelime ile beraber doğru yazılışı üzerinden, bu kelime grubu amaca uygun biçimde değerlendirilebilir. Özellikle bir bağlaç olarak cümle içerisinde bütünleyici bir etki yaratan bu kelime grubu, gün içerisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Hemde mi, Hem de mi?

Türkçede bazı kelimeler birleşik bazı kelimeler ise ayrı şekilde ele alınarak yazılır. Özellikle çok sık Yazım hatasında düşülen sözcükler arasında ‘hem de’ kelime grubu geliyor. Bu hataya düşmemek için TDK üzerinden bakıldığı vakit, hem de sözcük grubu aynı şekilde ele alınmalı ve yazılmalıdır. Nasıl kullanılması gerektiğine dair örnek cümleler üzerinden incelemek mümkün.

‘’Bu sene oraya hem ben geleceğim hem de arkadaşlarım gelecek.’’

 ‘’Hem de bu sene güçlü bir kadro kurduk.’’

 ‘’Ben senin hem yakınındayım hem de uzağındayım.’’

 Herhangi bir durumu açıklamak, anlamı güçlendirmek ya da birilerini uyarmak gibi anlamları üzerinde ‘hem de’ sözcük gruba ayrı şekilde ele alınabilir ve kullanılabilir. Destekleyici bir etki olduğu için genel olarak cümle içerisinde kullanılan bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün.