Her Bir Nasıl Yazılır? Her Bir TDK Doğru Yazılışı... Herbir Mi Her Bir Mi?

Her Bir Nasıl Yazılır? Her Bir TDK Doğru Yazılışı... Herbir Mi Her Bir Mi?

Her Bir Nasıl Yazılır? Her Bir TDK Doğru Yazılışı... Herbir Mi Her Bir Mi?

Türkçe, konuşma ve yazı dilimiz olarak herkes tarafından doğru bilinmesi gerekir. Kelimeleri doğru kullanmak aynı zamanda dilimizi de doğru kullanmak anlamına gelir. Türkçe, yalnızca bu alan ile ilgilenen kişiler ya da öğrenciler tarafından değil herkes tarafından kuralları ile beraber bilinmelidir. Türkçe kelime kuralların içerisinde en çok karıştırılan sözcüklerin birleşik mi ayrı mı yazıldığı konusudur. İki kelimenin bir arada kullanılmasından oluşan sözcükler her zaman yazımı konusunda tereddütte bırakmaktadır. Her bir sözcüğü de iki ayrı kelimeden oluşur ve doğru yazımı konusunda bilgi gerektirir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her Bir Nasıl Yazılır?

Her bir sözcüğü, ayrı ayrı hepsi ya da bunların tamamı gibi anlamlarda kullanılan bir kelimedir. Kelimenin okunuşu yani konuşma dilinde kullanım şekli de tıpkı yazımı gibidir. Her bir kelimesini herbir şeklinde yazmak doğru olmaz. Çünkü bu sözcük her bir şeklinde yani ayrı olarak yazılmaktadır.

Her Bir TDK Doğru Yazılışı

Türk Dil Kurumu sözlüğüne dilimizde kullanılan bütün kelimelerin doğru yazımı ve anlamları yer almaktadır. TDK sözlüğüne göre bu sözcük her bir şeklinde yani kelimeler ayrı ayrı olacak şekilde yer almaktadır.

Herbir mi? Her Bir mi?

Bu sözcüğün yazımı konusunda birçok insanı tereddütte bırakan konu herbir mi yoksa her bir mi şeklinde yazıldığıdır. Kelimenin okunuşunda yazım şekli önemli olmaz. Çünkü her iki şekilde de aynı telaffuz ile okunur. Fakat yazı dilinde kelimenin doğru kullanımı ayrı yazılanıdır. Yani herbir değil doğrusu her bir şeklinde yazılanıdır.

Her Bir Cümle İçinde Kullanımı

Bu oyuncaklardan her bir tanesi farklı çocuklara gidecek.

Benim için her bir aile üyesi ayrı önem taşımaktadır.

Seninle ayrı geçen her bir gün benim için çok zordu.

O her bir çocuğu için ayrı yemek hazırlar.