Holistik düşünce ile hayata daha farklı bakın! | Video

Video: Holistik düşünce ile hayata daha farklı bakın! | Video

Holistik bakış, yaşadığımız tüm kainatı bir bütün olarak görebilmeyi, yaşanılan her bir ana bütünsel bakabilmeyi, ama bunu yaparken de bütünün tüm detaylarını anlayabilmeyi sağlayan bir yöntemdir. “Helikopter bakışı” ya da “kuş bakışı” gibi.

Kimi sadece analitik bakar kimi kendi tecrübelerine bağlı dar bakış açısıyla bakar kimi daha esnek bakış açısına sahiptir. Ancak hayat bu kadar hızlı akarken ve herkes kendi menfaati konusunda gitgide dejenere olurken holistik bakabilen insan sayısı artık çok azdır.

Holistik düşünen insan, egonun dar sınırlarını aşmış ve evrenle aynı frekansta titreşmeye başlamış insandır. Evrenin içinde kendini bir toz tanesi kadar küçük görmeyi ama bu evrenin parçası olabilmenin şahaneliğini aynı anda hisseder. İnsanların davranışları ya da hayatın akışı onun için “normalleşir” çünkü insan-doğa ve yaşamın olası nihayetleridir olan. Dışardan ve uzaktan baktığı için daha kabule ve anlayışa yatkındır. Çünkü yavaş çalışan “düşünen beyni” uzaktan bakış sırasında eş uyumla çalışır.

Holistik insan, kendinden iyi olan insanları kıskanmaz, kendini geliştirme arzusu açılır ve plan yapar sadece. Kendi hatalarını, neden-sonuç ilişkilerini, sebep olduklarını, kendisine sebep olunanları; tek perdelik oyun gibi görür ve analiz eder. Yaşamın neden-sonuç ilişkisini çözmüştür. Tarifi doğru olacaksa “aşmıştır mevzuyu” yani!

Yapacağınız şey her an ve her duruma, kuş bakışı bakıp gözünüzün önünde tüm olan biteni bir daha oynatacaksınız. Sonra her şeyi hissetmeye çalışacaksınız. Sokakta yürürken her bir detayı hissedeceksiniz, hissettiklerinizi tanımlayacaksınız, tanımladıklarınızdan ne anladığınızı, yaşamın normallerini ve size verdiği hisleri soracaksınız her seferinde kendinize. Yukarıdan kendinize bakarken kendinizi sevecek ve yaşama lütfu için mutlu olacaksınız. Ama kendinizi severken de “ben merkezci” olmayacaksınız. Yani; holistik düşünmeye başlayacaksanız, holistik bakacaksınız!

Betül Yergök, hem avukat hem yaşam koçu ve özel olarak nörobilim üzerine çalışıyor. Tüm duygu ve davranışlarımızın, tüm yaşam sürecimizin beyindeki seyrini, beynin yönetimini ve daha iyi bir hayat için iyi bir “Beyin Orkestrası Şefi” olmayı anlatıyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS