Hz. Ali Kimdir? Hz Ali'nin Hayatı, halifelik Dönemi Ve Sözleri… Hz. Ali Nasıl Ölmüştür?

Hz. Ali Kimdir? Hz Ali'nin Hayatı, halifelik Dönemi Ve Sözleri… Hz. Ali Nasıl Ölmüştür?

Hz. Ali Kimdir? Hz Ali'nin Hayatı, halifelik Dönemi Ve Sözleri… Hz. Ali Nasıl Ölmüştür?

Müslüman alemi için en önemli dönemlerden birisi dört halife dönemi olmuştur. Dört halife döneminde yaşanan olaylar İslam Dünyası için büyük etkiler yaratmıştır. Dört Halife döneminde halifelik yapmış kişilerden birisi de Hz. Ali'dir. Bu yüzden insanlar Hz. Ali'nin hayatını merak ederek araştırmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Hz. Ali Kimdir?

 Hz. Ali, dört halifeden sonuncusu ve örnek alınan ilk Müslümanlardan birisidir. Yaptığı mücadele, yaşayış şekli ve ibadetleri her Müslümana örnek olmuş birisidir. Hz. Ali'nin 601 yılında Mekke'de doğduğu düşünülmektedir.

 Hz. Ali​​​​​​'nin asıl adı ise Ali bin Ebu Talip olarak bilinmektedir. Yaşadığı dönemden bugüne kadar etkisi devam eden Hz. Ali doğru yolda ilerleyerek örnek bir Müslüman olmayı başarmıştır.

 Hz Ali'nin Hayatı, Halifelik Dönemi ve Sözleri

 Hz. Ali, Mekke'de dünyaya geldikten sonra iyi huylu ve ahlaklı birisi olarak tanınmıştır. Bu özelliklerden dolayı kendisine birçok lakap verildiği bilinmektedir. Bu lakaplardan en çok dikkat çekeni ise Şah-ı Velayet ve Sultanu-l Evliya olmuştur.

 Hz. Ali Peygamber Efendimizin (SAV) amcası olan Ebu Talib'in oğludur. Bu yüzden Hz. Ali ve Peygamber Efendimizin dedesi aynı kişidir. Ayrıca Hz. Ali, Peygamber Efendimizin damadı olarak bilinmektedir.

 Hz. Ali, Hz. Osman'ı ardından halife olarak görev yapmaya başlamıştır. Peygamber Efendimizin yolundan giden ve İslam'dan ayrılmayan Hz. Ali birçok mücadele vermiştir. Bu mücadelenin amacı ise İslam'ın yayılmasını sağlamaktır.

 Hz. Ali'nin Sözlerinden Örnekler

 1. Dil pek keskin bir kılıçtır. Kan akıtmadan can yakar.

 2.Ahlakını güzelleştir ki, Allah hesabını hafifletsin.

3. Ayıbın en büyüğü, sende olan bir ayıpla başkasını kınamandır.

 Hz. Ali Nasıl Ölmüştür?

 Hz. Ali halife olduktan sonra bir kesim bunu kabul etmemiştir. Bu yüzden Hz. Ali'nin hayatı tehlikeye girmeye başlamıştır. Buna rağmen Hz. Ali yolundan dönmemiştir. Hakem olayının ardından Müslümanlar gruplara ayrılmıştır ve Hz. Ali kufe mescidinde suikast yapılarak 661 yılında şehit edilmiştir.