IKEA'nın kurucusu bitpazarından giyiniyor

IKEA'nın kurucusu bitpazarından giyiniyor

İsveç’in uluslararası mobilya markası IKEA’nın milyarder kurucusu Ingvar Kamprad, tüm kıyafet alışverişini bitpazarından yapıyor; saçlarını da, ucuza geldiği için Vietnam'da kestiriyor.

Al Jazeera Türk'ün haberine göre IKEA'nın kurucusu bitpazarından giyiniyor. Aşırı tutumluluğuyla bilinen 90 yaşındaki Kamprad, hayatını anlatan belgeselde “Üzerimdekilerin hepsi bitpazarından alınmadır. Çevreme iyi örnek olmak istiyorum” diye konuştu.


Dünya dördüncüsü


İsveç’in güneyindeki tarım bölgesi Smaland’da doğan Kamprad, “Tutumluluk, bizim yöre insanının doğasında var” diye konuştu. Kamprad’ın yaklaşık 65,5 milyar Euro serveti olduğu tahmin ediliyor.


Aile servetinin neredeyse tamamını düşük vergileriyle meşhur küçük Avrupa ülkesi Lihtenştayn’da tutan Kamprad, 2006’da Forbes dergisinin zenginler listesinde dünya sıralamasında dördüncü sıradaydı.


Alışverişte yorulunca ne yaparsınız?


Berbere Vietnam’da gidiyor


Kamprad, 2008’de verdiği bir röportajda, Hollanda ziyareti esnasında gittiği berberde 22 Euro ödediği için çok kızgın olduğunu söylemişti.


Saçını nerede kestirdiği sorulduğunda, “Normalde saçımı gelişmekte olan ülkeleri ziyaret ettiğimde kestiririm. En son Vietnam’da kestirmiştim” yanıtını verdi.


1973’te yüksek vergiler nedeniyle İsveç’ten kaçıp Danimarka’ya yerleşen Kampra, oradan da İsviçre’ye geçti. 2010 sonrası kademeli olarak şirketteki görevlerini çocuklarına bıraktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS