İlkokul öğrencileriyle Yeşile Dönüş Projesi

A A

23.05.2016 - 10:50 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Dönüşüm Derneği tarafından hayata geçirilen "Yeşile Dönüş Projesi", TEGV Beykoz Öğrenim Birimi desteğiyle Anadolu Kavağı Mesadet Taylan İlkokulu'nda Mart ayında başlatıldı. İlkokul öğrencilerine verilen 8 haftalık eğitimlerle 105 öğrenci ve bu öğrencilerin ebeveynleri geri dönüşümün önemi ve hayatımıza katkısı konusunda uygulamalı atölyeler yapıldı.

İlkokul öğrencileriyle Yeşile Dönüş Projesi

Her hafta farklı bir sanat disiplini çerçevesinde verilen eğitimler; farkındalık altölyesi, kağıt yapımı, resim, kağıt hamurundan heykel ve rolyef, baskı, heykel tasarım ve stop motion atölyeleri ile devam etti. Eğitimler sonunda çocuklar ve ebeveynlerine yerinde ayrıştırmayı bir yasam biçimi olarak benimsetmek amaçlandı.

Atölyeler süresince 105 öğrenci ve ebeveynleri yakın çevrelerine geri dönüşümü öğretti ve bu sayede projenin tüm mahalleye yayılması sağlandı. Sonuçta Anadolu Kavağı’nda yaşayan insanları atıklarını yerinde ayrıştırma sürecine aktif olarak dahil ederek hem geri dönüşüm konusunda kalıcı bir bilinçlenme hem de sosyal bir ağın kurulması sağlandı. Bu sayede çocuklar mahallede yaşayan 1000 kişiye geri dönüşümü ve yerinde ayrıştırmayı öğretti.

Proje süresince 105 çocuk evdeki ambalaj atıklarını okulda ki geri dönüşüm kutularına getirerek biriktirdi,bunun sonucunda;

5600 kg ambalaj atığını ayrıştırarak İstanbul'un en çok atık ayrıştıran ilkokulu oldu.

Projenin 3. haftasından sonra organik atıkları da okula getirerek kompost gübre yapımına başlayan çocuklar sıfır atıklı yaşama aileleri ile geçen Türkiye’nin ilk okulu oldu.

Öğrenciler ebeveynleri ile birlikte okulda 200 kg kompost gübre urettiler.

Bubi Hayon, Fırat Bingöl, Güçlü Öztekin, Güneş Terkol, İskender Giray ve Ruhiye Onurel(ROŞ) gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçıları çocuklara nasıl geri dönüşüm ve sanatı birleştirdiklerini anlattı. Çocuklarla birlikte eserler üreten sanatçılar ve eserleri ile proje boyunca üretilen sanat eserleri de Anadolu Kavağı Mesadet Taylan İlkokulu'nda ziyaretçilerin beğenisine açılmıştır. Sanatçılar çocukların sergisine eserleri ile de katkıda bulunarak geri dönüşümün görünürlüğünü tüm mahallede ön plana çıkarılmasına katkıda bulundular.