Ünleri sınır tanımıyor: İstanbul'un kedileri

  1. Yaşam
Ünleri sınır tanımıyor: İstanbul'un kedileri

İstanbul deyince akla sadece Boğaz değil, başına buyruk, özgür sokak kedileri de geliyor. Yönetmen Ceyda Torun'un İstanbul'u kedilerin gözünden anlattığı "Kedi" adlı belgeseli yakında Almanya'da da gösterime giriyor.Karakter sahibi erkek kedi
İstanbul'daki çok az kedi, "Aslan Parçası" nın yaptığı gibi masa üstündeki lezzetli yiyeceklere kayıtsız kalabiliyor. O, mahallesini farelerden uzak tutarken, gelen her davetsiz misafiri de dikkatlice izlemeyi ihmal etmiyor. Karnını nerelerde doyurabileceğini ise iyi biliyor. Sokak kedileri sadece atıkları yemek zorunda değil, insanlar onları büyük bir istekle besliyor.
Gizli uyku yerleri
DW'nin haberine göre, yönetmen Ceyda Torun ve kameraman Charlie Wuppermann İstanbul'un semtlerini karış karış dolaşarak, başrol oyuncuları olacak kedileri bulmaya çalıştı. Kedileri genelde ikinci kez baktıklarında görebildiler. Zira birçoğu fotoğraftaki tente üstünde yatan kedi gibi gizli saklı yerlerinde gözlerden uzak uyuyorlar. Ekibin, bolca zamana ve sabra ihtiyacı oldu.
Sokak kaplanı
İstanbul sokaklarında milyonlarca sahipsiz kedi yaşıyor. Bazılarının çok nadir terk ettikleri sabit yerleri bulunuyor. Kediler sokaklarını paylaştıkları birlikte yaşadıkları insanlarla da güzel ilişkilere sahip. Söz konusu güzel bir öğünse, okşanmaya ve sevilmeye de izin veriyorlar.
Bölge savaşları
Güneşin altında keyiflice yatan her sevimli kedi, mevzu bahis yaşadığı bölgeyi savunmak olduğunda birden bire kısa süreliğine de olsa bir savaşçıya dönüşüyor. Genellikle yiyecek için savunmaya geçiyorlar. İnsanlar tarafından beslendikleri bir köşe bulanlar, o köşeyi kaptırmamak için sonuna kadar mücadele ediyor. Özellikle de yavrularını besleyen anne kediler birden bire kaplan kesilebiliyor.
Yavru kediler
İstanbul'daki tüm yavru kediler, güvenli bir çatının altında büyüme şansına sahip değil. Birçok yavru kedi, hırçın sokak kedileri arasındaki varolma mücadelesini yenemiyor. Belgeselde, kedi yaşamının üzücü bölümlerine de yer veriliyor: Küçük bir yavru kedinin hırçın sokak kedilerinden birinin kurbanı oluşu da belgeselde yer verilenler arasında bulunuyor.
Tüm kediler geceleri gri olur
Yönetmen Ceyda Torun ve kameraman Charlie Wuppermann filmleri için en güzel sahneleri sabahın ilk ışıklarında ya da akşamın çökmeye başladığı ilk saatlerde yakaladı. Güneş batımında Boğaz manzarasında bir kedi… "Kedi- Kedilerden İnsanlara" adlı belgesel aynı zamanda bir kedinin bakış açısından çok farklı görünen İstanbul'u da anlatan bir belgesel.
Kedistanbul
İstanbul'un adı Kedistanbul da olabilirdi. 20 milyonluk kentte kediler, narin tarzlarıyla kentin görünümünü şekillendiriyor. Dev bir metropolde kedi olmanın ne olabileceğini yönetmen Ceyda Torun işte bu belgeselle anlatmaya çalışıyor. Üstelik de şiirsel, güçlü görüntüler ve gerçekçiliğin dışına çıkmadan...
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS