Kadın müşteriye kadın şoför

Kadın müşteriye kadın şoför

Ankara'da bir taksi durağı sadece kadın müşterilerine hizmet vermek için 2 kadın taksi şoförü işe aldı.

Ankara'nın Çubuk ilçesinde hizmet veren Ömürdede Taksi Durağı, müşterilerin talepleri doğrultusunda, Gül Özdilek (40) ve Filiz Çınar'ı (35) sadece kadın müşterilere hizmet vermek üzere işe aldı.


Yedi çocuk annesi Özdilek, daha önce ev hanımı olduğunu ancak gazetedeki iş ilanını görünce şoförlük yapmaya başladığını, başta emin olamasa da şimdi işinden çok memnun olduğunu şu sözlerle anlattı: "İlanda gördüğümde 'yapabilir miyim, yapamaz mıyım?' diye çok tereddüt ettim. Otomobil kullanmayı çok sevdiğim için sonunda işe başladım".


Bu işe arkadaş tavsiyesiyle giren iki çocuk annesi Filiz Çınar ise işiyle ilgili çevresinden çok iyi tepkiler aldığını belirterek, "Hem ailem hem de çocuklarım çok memnunlar, taksicilik yapmam onların da hoşuna gidiyor" dedi.


"Önde oturayım da sohbet edelim"


Çubuk'un yoğun bir trafiği olmadığı için arabayı rahat kullandığını ifade eden Özdilek, "Sadece kadın müşterilere gittiğimiz için taksicilik yapmak zor olmuyor. O nedenle çok sıkıntı çekmiyoruz. Müşterilerimiz uygulamadan çok memnunlar. 'Önce arkaya oturuyorduk' diyerek arabanın önüne geçip oturanlar oluyor. 'Şöyle rahat rahat önde oturayım da sohbet edelim' diyenler de var. İlk gördüklerinde önce şaşırıyorlar sonra da memnun oluyorlar" diye konuştu.


Müşterilerden Şükran Tunal uygulamayı ilk gördüğünde çok şaşırdığını belirterek, "Sürekli kadın şoförleri tercih ediyorum ve çok da memnunuz, gayet iyi. Kendilerini de çok seviyorum, ablam gibiler. Onlarla kendimi daha rahat hissediyorum. Bir yere gittiğim zaman sohbet ederek gidebiliyoruz" diye konuştu.


"Erkek şoförlerle bir sıkıntı yaşamadık"


Erkek şoförlerle sorun yaşayabileceği endişesiyle ailesinin ilk olarak işi kabul etmediğini vurgulayan Özdilek, "Sabah 08.00 akşam 18.00 saatlerinde çalışıyoruz. Şu ana kadar da erkek şoförlerle bir sıkıntı yaşamadık. Ailem de ilk önce kabullenemedi ama sadece kadınlara hizmet verdiğimizi öğrenince bir sıkıntı olmadı" ifadelerini kullandı. Filiz Çınar ise, "Kadın müşterileri biz toplayacağız diye belki erkek şoförler bizi kıskanıyorlar." dedi.


"İşlerimizde artış oldu"


Taksi durağının işletmecisi Serhat Ünalan, durakta kadın taksi şoförü çalışmaya başladığı günden bu yana işlerinde büyük bir artış gerçekleştiğini ifade etti. Müşterilerin uygulamadan son derece memnun olduğunu dile getiren Ünalan, "Bizim müşterilerimiz arasında kadınlar önemli bir yer tuttuğu için böyle bir karar aldık. Müşterilerimiz de bu konuda çok memnun oldular. Şu anda da işlerimizde yüzde 80'lik bir artış oldu. Bir kadın müşteri, kadın bir şoförün kullandığı taksiye bindiği zaman tedirgin olmuyor. Durak olarak sadece kadın müşterilere bu arkadaşları gönderiyoruz" diye konuştu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS