Kadınlar tacize uğradıklarını dile getirmekten çekiniyor

Kadınlar tacize uğradıklarını dile getirmekten çekiniyor

KizlarSoruyor.com kadın üyeleri arasında yaptığı son ankette "Tacizle karşılaştığında nasıl tepki veriyorsun ?" sorusunun cevabını aradı. Anket sonuçlarına göre kadınların yaklaşık yarısı bu duruma sessiz kalmadığını belirtirken, diğer yarısı ya hiç kimseye anlatamıyor, ya da yalnızca en yakınındakilere anlatabiliyor.

Günümüzde kadınlar hemen her gün sokakta, yolda, toplu taşıma araçlarında sözlü ya da fiziksel tacize maruz kalıyor. Kadınların bu duruma karşı tutumunu ölçmek isteyen KizlarSoruyor.com, düzenlediği son ankette: "Tacizle karşılaştığında nasıl tepki veriyorsun? İlk yaptığın şey ne oluyor?" sorusunu sordu.


Toplam 3.102 kadın üyenin katıldığı ankette, katılımcıların 1.292'si, "Tacizciyi o anda ve yüksek sesle ifşa ediyorum." seçeneğini işaretledi. Yani kadınların bir kısmı tacize karşı sessiz kalmıyor. Fakat bu seçeneğin hemen arkasından gelen en yüksek oran 712 kişinin katılımıyla "Kimseye bahsetmiyorum" seçeneği. Yani utandığı ya da korktuğu için hiç sesini çıkarmayan kadınların sayısı da az değil. Yine taciz sırasında çekindiği için sesini çıkarmayan ve "Yalnızca yakın arkadaşlarıma bahsediyorum" diyen kadınların sayısı 552 iken, "Aileme anlatıyorum" diyenlerin sayısı 249. Başına böyle bir durum geldiğinde "Polise bildiriyorum" diyen kadınların sayısı ise 297.Ankete katılanların verdikleri cevaplar ve oranları şöyle:


 


Tacizle karşılaştığında nasıl tepki veriyorsun- Yüzde ve Sayı


Kimseye Bahsetmiyorum                                       %23- 712Yalnızca yakın arkadaşlarıma bahsediyorum        %18- 552


Aileme anlatıyorum                                                 %8- 249


Tacizciyi o anda ve yüksek sesle ifşa ediyorum  %42- 1.292


Polise bildiriyorum                                                    %9- 297


 Katılımcılardan bazılarının görüşleri


yesilcamsevdalisi


Yanlış bir şey olsa da bunlardan birini yapmaya utanıyorum ve genelde sessiz kalıyorum. Gözünün içine baktığım anda uzaklaşıyorlar zaten. Eğer gitmezse çantamda biber gazı var onu görmeleri yeterli onlara.


Waldeinsamkeit


Kimseye bahsetmiyorum.


Melis1991


Ben de utanıyorum.


Muallime__


Çok dibime biri girerse "Biraz uzaklaşır mısınız!" diye yüksek sesle uyarıyorum. Anlayan anlar.


alala1905


Biri beni taciz etmeye kalktığı zaman haddini bildiriyorum. Kimseye bahsetmeye gerek yok benim için.


yandançarklı
Bir defa başıma geldi ve o an içinde yapabileceğim en iyi şeyi yapıp herkesin içinde şahsı göstererek tacize uğradığımı söyledim. Tekme tokat atıldı otobüsten.


Sluggard


Üç kere toplu taşıma aracında tacize uğradım. İlkinde ses etmedim. Uzaklaştım. İkinci ve üçüncüsünde yüksek sesle ifşa ettim. Bir durak sonra indiler.


Bu benim ayıbım değil, yapanın ayıbı. İfşa etmekten asla çekinmem. Cesaretleri kalmaz bir daha yapmaya. Doğru olan bu!


SiyahımsıMavi
Söyleyemem ki kimseye.


naciyeylmz


Aileme anlatıyorum.


rudegirl


Sözlü tacize o kadar çok alışıyor ki artık kadınlar hiçbir şey demeden geçip gidiyor. Çünkü her gün başımıza geliyor. Ama artık ne olursa olsun susmamalıyız!


xkhats


Önce D şıkkındaki gibi tepki veriyorum, mümkünse önce fark ettirmeden fotoğrafını çekmek faydalı olabilir. Sonra E şıkkındaki gibi 155 polisi arıyorum. Ne kadar ücra bir yerde olursanız olun, burada polis karakolu yok nerden polis gelir aramayayım demeyin, 155'i arayın. O civarda sizin bilmediğiniz, fark etmediğiniz, üniformasız sivil bir polis mutlaka olur. 155'i arayın.


esmer_01


Yalnızca yakın arkadaşlarıma bahsediyorum. Tabi boyut ileriyse polise de giderim.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS