Kefaret Orucu Nedir, Nasıl Tutulur? Kefaret Orucu Kaç Gün Tutulur?

Kefaret Orucu Nedir, Nasıl Tutulur? Kefaret Orucu Kaç Gün Tutulur?

Kefaret Orucu Nedir, Nasıl Tutulur? Kefaret Orucu Kaç Gün Tutulur?

Kefaret sözcüğü Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre dini bir kelime olarak geçmektedir. Türk Dil Kurumu sözlüğü içerisinde kefaret kelimesi olarak bir günahı Tanrı'ya bağışlatabilmek umudu ile verilen sadaka ya da tutulan oruç biçiminde açıklanmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kefaret İçin Ne Yapılır? 

 Fıkıh kapsamında kefaret, dinin belli nitelikteki yasaklarını ihlâl etmiş olan kişinin hem cezayı hem de Allah'tan bağışlanma dilemek amacı ile sorumlu tutulduğu oruç tutma faaliyeti, herhangi bir fakiri doyurma ya da giydirme gibi malî ya da bedenî kaliteli ibadetlerin ortak adıdır. Bu bahsedilen durumlar için kefaret yapılır.

 Kefaret Orucu Nedir?

 Kefaret orucu, Kuran içerisinde yer almamaktadır. Bunun dışında Hz. Muhammed tarafından hadisler ile ve sünnetlerle Müslüman olanlara emredilmiş olan bir oruç kaidesidir. Kefaret, küfr kökünden türemekte olan bir kelimedir. Küfr kişinin vermiş olduğu sözden geri dönmesini, yemini bozmasını ifade eder.

 Kefaret sözcüğü ise küfrün üzerini örtebilmek amacı ile ödenmekte olan bir çeşit bedeli kapsar. Oruç içerisinde kefaret, hadis ve sünnetler ile belli kurallara dayandırılmıştır. Bu kurallar da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklaması ile sabittir.

 Kefaret Orucunun Kaç Gün Tutulması Gerekir?

 Oruç kefareti, iki kamerî ay ya da altmış gün herhangi bir ara vermeksizin oruç tutmayı ifade eder. Bir orucun bozulmuş olduğu gün için tutulur. Bir başka deyiş ile Ramazan orucunu bozmuş olan bireyin altmış bir gün oruç tutabilmesi gerekir. Bu duruma kuvveti bulunmayan birey ise, altmış tane fakiri bir gün veya bir fakiri altmış gün boyunca doyurur.

 Diyanet İşleri Başkanlığında Kefaret Orucunun Kapsamı Nedir?

 Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamalarına göre Müslüman olan kişilerin herhangi bir mazeret olmadan oruçlarını bozmaları durumunda kefaret orucunu ne vakit ve nasıl bir şekilde tutmasının gerektiği ifade edilmiştir. Mazeret olmadan orucunu bozan bireyler Allah katında günahkâr kabul edilmiştir.