Kitabı Mukaddes Nedir, Hangi Kitaptır? Kitabı Mukaddes Hangi Dine Aittir?

Kitabı Mukaddes Nedir, Hangi Kitaptır? Kitabı Mukaddes Hangi Dine Aittir?

Kitab-ı Mukaddes en fazla satılan dini kitap olarak kabul edilmektedir. Her yıl yaklaşık 100 milyon kopya satılmaktadır. Bunun yanında ilk kitlesel basılı kitap olma özelliğine sahiptir. Bu kitap özellikle Batıda edebiyat ile tarih konularında etkiye neden olmuştur.

 Kitabı Mukaddes Nedir? 

 Kitab-ı Mukaddes, Kutsal kitap ya da Mukaddes kitap isimleri ile de bilinmektedir. Bu kitap hem Eski Ahit'i hem de yeni Ahit'i kapsar. Hristiyanlık dininin temelinin oluşmasını sağlamıştır. Bu nedenle Hristiyanlıkta kutsal sayılan bir kitaptır.

 Kitab-ı Mukaddes, tüm zamanlarda en çok satılan kitap olma özelliğine sahiptir. Yıllık olarak 100 milyon kadar kopyası satılmaktadır. Bunun yanında ilk kitlesel kitap olma özelliğine sahiptir.

 Kitabı Mukaddes Hangi Kitaptır?

 Bu kitabın ilk bölümü Eski Ahit veya Eski Antlaşma ismi ile anılmaktadır. Kitabın bu kısmı 39 bölümden meydana gelmektedir. Bu bölüm Tevrat ile Zebur'u da içerisinde bulundurmaktadır. 

 Yahudilerin kutsal kitaplarından olan Tanah ile bölüm isimleri ile sınıflandırmaları hariç benzemektedir. Hz. İsa'nın doğumundan oldukça uzun bir zaman dilimi içerisinde Eski Ahit, Yahudi peygamberler ile din insanları ve alimler tarafından yazılmıştır. Eski Ahit kısmında Hz. İsa ile Hz. Meryem'den bahsedilmemektedir.

 Tanah, Yahudi kutsal metinlerinden meydana gelmiştir. Bu bölümün Eski Ahit olarak isimlendirilmesinin sebebi Tanrının İsa ile yaptığına inanılan ahit isimli anlaşmadan asırlar önce Musa ile Sina Dağında yaptığına inanılan antlaşma olması nedeni iledir. Ancak Yahudiler Tanah'ın eski antlaşma olarak anılmasını kabul etmemektedir.

 Kitabı Mukaddes Hangi Dine Aittir?

 Kitabı Mukaddes'in ilk kısmında Yahudilerin kutsal kitabı olan Ahd-i Atik yer almaktadır. Yahudiler, Ahdi Atik'in İbranice olan orijinal nüshasını kabul etmektedir. Hristiyanlar ise Yunanca tercümesini esas almaktadır. Fakat bu nüshalar arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır.

 Kitabı Mukaddes ilk dönemlerde pek çok dile de çevrilmiştir. Arap yarımadasında bulunan Yahudiler İbranice olan Kitabı Mukaddesi kullanmışlardır. Hristiyan olanlar ise Süryanice ve Grekçe olan Kitabı Mukaddesi kullanmışlardır. İslamiyet'in ilk yayılmaya başladığı dönemlerde Kitabı Mukaddes kitabının bazı bölümlerinin Arapçaya çevrildiği söylenmektedir. Fakat ilk yazılı çeviriler İslam'ın yayılmaya başladığı dönemlerde yapılmıştır. Bu kitabın ilk İngilizce tercümesi 1382 yılında yapılmıştır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS