Kuran-I Kerim'deki Mecazlar Nelerdir? Kur'da Mecaz Örnekleri Ayetler Hangileridir?

Kuran-I Kerim'deki Mecazlar Nelerdir? Kur'da Mecaz Örnekleri Ayetler Hangileridir?

Kuran-ı Kerim'in okunduğunu işiten birçok gayrimüslimin Arapça okunan bu sesten etkilenerek İslamiyet ile tanıştığı ve bu vesile ile de İslamiyet ile şereflendiği haberlerine sıklıkla denk gelmek mümkündür. Hakikaten de ehli tarafından güzel bir ses ve mana derinliği aktarılarak okunan Kuran insanın gönlüne hitap etmektedir.

Kuran, bizzat kendisi mucize olan bir kutsal kitaptır. Nitekim Allah-u Teala buna birçok ayetinde işaret buyurmaktadır. Sadece Arapça okunuşu insanın kalbine tesir etmez, manası ile de yürekleri ürpertir.

 Kuran-ı Kerim'deki Mecazlar Nelerdir?

 Kuran Hz. Muhammed'e indirilmiş bir kitap olup, peygamberin ve içinde bulunduğu topluluğun dili olan Arapça olarak indirilmiştir. Kuran-ı Kerim hem lafız ve hem de mana olarak Allah'ın kelamı ve eşsiz bir belagat örneğidir. Bilindiği üzere bir sözün tesiri sadece manası ile değil onun nasıl söylediği ile de yakından ilgilidir.

 Kuran'ın müthiş bir anlatımı olduğunu görmek bile insanı manevi olarak ziyadesi ile etkilemektedir. Kuran-ı Kerim'de, hitap edilenlerin duygu ve düşünce dünyalarına tesir etmek gayesiyle söylenen sözü daha güzel, daha etkili ve daha özlü bir şekilde ifade etmeye yönelik edebi sanatlar kullanılmıştır. Kuran'da kullanılan edebi sanatlar ise kinaye, teşbih, istiare ve mecaz gibi söz sanatlarıdır.

 Kuran'da Mecaz Örnekleri Ayetler Hangileridir?

 Kuran'ın indiği dönemde Arap edebiyatı kültürü oldukça yüksek bir seviyede idi. Edebi sanatlarda çok yetkin ve mahir kişiler bulunmakta ve bu kimseler insanları söz sanatları ile oldukça etki altına alabilmekteydiler.

 Böylesi bir entelektüel ortamda indirilen Kuran'da da Arapça dil yapısının son derece etkin olarak kullanıldığı ve yanı sıra belagat olarak da etkileyici bir tarz benimsendiği görülmektedir. Bunun ne denli önemli olduğunu anlamak için ise sadece bazı olayları anımsatmak yeterli olacaktır. Örneğin; Hz. Ömer öfke ve öldürme kastı ile eve yaklaştığında içerde Kuran okunduğunu işitir ve öylesine etkilenir ki; hem öldürmekten vazgeçer hem de İslamiyet ile şereflenir.

 Kuran'da çok yerde mecaz sanatı kullanılmıştır. Mecazın kullanıldığı bazı ayetlere örnek ise şöyledir: "...Yüzünüzü (Mescid-i Haram ) tarafına çevirin..." ( Bakara Suresi 2/144 ) "... o gün yüzleri ak olanlara gelince, onlar Allah'ın rahmeti içindedirler..." ( Al-i İmran Suresi 3/107 )

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS