Kurban eti yıkanır mı? Eti yıkamak zararlı mı?

Kurban eti yıkanır mı? Eti yıkamak zararlı mı?

Kurban eti yıkanır mı? Eti yıkamak zararlı mı?

Kurban bayramında kavurma ve diğer yemekleri hazırlamak ya da etin saklama aşamasına geçirmek isteyen kişiler sterilliğinden şüphe ettikleri durumlarda “kurban eti yıkanır mı?” sorusu ile karşı karşıya geliyor. Peki, eti yıkamak zararlı mı, pislik bulaşması durumunda ne yapmak gerekiyor, kurban eti yıkanmalı mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kurban Bayramı sonrası sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri de çeşitli nedenlerle etin kirlenmesi oluyor. Özellikle koronavirüs döneminde birçok kişi etin yıkanması gerektiğini düşünüyor. Peki, nelere dikkat etmeli? İşte detaylar…

KURBAN ETİ YIKANIR MI?

Kesilen hayvanın etine dışkı, idrar veya toprak gibi herhangi bir yabancı madde bulaştıysa bu bölgenin mümkünse kesilmesi gerekiyor. Çünkü yıkama olduğu takdirde ıslaklıktan dolayı mikrop üremesi oluşur ve et kısa süre içerisinde bozulabilir.

İlgili alan yıkanacaksa da bozulmaya ihtimal vermeden yıkanan etin tüketilmesinde fayda var.

Öte yandan et steril bir ortamda kesilirse yıkanmadan tüketilebilir. Kesim aletleri, ortamı ve diğer eşyaların steril olması gerekiyor.

Kanlı durumlarda ise pişirme öncesi bir kez sudan geçirilebilir. Ette siyah, yeşil ya da mor lekeler varsa bu etin bozulduğu anlamına gelir. Etin rengine de oldukça dikkat etmek gerekiyor.