Kurban Kesmeden Önce Namaz Kılınır Mı? Kurbandan Önce Kılınan Namazda Neye Niyet Edilir?

Kurban Kesmeden Önce Namaz Kılınır Mı? Kurbandan Önce Kılınan Namazda Neye Niyet Edilir?

Kurban Kesmeden Önce Namaz Kılınır Mı? Kurbandan Önce Kılınan Namazda Neye Niyet Edilir?

Kurbanın sözlük anlamı Allah'a yakınlaşmak için vesile olunan araçtır. Dini açıdan bakıldığında ise kurban, Allah'a daha yakın olabilmek ve Allah'ın rızasını kazanabilmek adına gerçekleştirilen ibadettir. Bu ibadet kapsamında kesilecek olan kurbanın usulüne uygun bir biçimde kesilmesi gerekir ve bu amaç ile birlikte kesilen hayvanı ifade eder. Kurban bayramında kesilmekte olan kurbana udhiyye adı verilir. Hacda kesilmekte olan kurbana ise hedy adı verilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Neden Kurban Kesilir? 

 Akıl sağlığı yerinde olan, hür iradeye sahip, mukim ve dinî ölçütlere göre zengin sayılmış olan müminler, ilâhî rızayı kazanabilmek amacı ile kurbanını kesmek ile Cenab-ı Hakk’a yaklaşabilmektedir. Bununla birlikte bahsedilen bu müminler maddi durumlarının yeterli olmaması nedeniyle kurbanını kesemeyen müminlere yardımda bulunur. Bu ibadetin esasında Hakk’a yakın olmak ve halka fedakârlık gösterme anlayışı bulunur. Kurban, bir Müslümanın tüm varlığını, gerekmesi durumunda Allah yolunda vermeye tamamen hazır olduğunun bir nişanesi şeklinde ifade edilir.

 Kurban Kesmek Mezheplere Göre Farklılık Gösterir mi?

 Mezheplerin birçoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek bir sünnettir. Hanefî mezhebine bakıldığında ise tercih edilmiş olan görüş, kurbanın vacip olduğu şeklindedir. Kurban, hükmü ne olursa olsun fark etmeksizin Müslüman olan toplumların belli bir simgesi ve şiarı sayılmakta olan ibadetlerden birisi olarak asırlardan beri her açıdan dinî yaşamda önemli bir yere sahiptir.

 Kurban Kesmeden Önce Namaz Kılınır mı?

 Esas olarak bakıldığında Diyanet İşleri Başkanlığı'na kapsamında kurban namazı adında bir namaz bulunmaz. Bu namazın dinî bir ihtiyaç olduğu inancı ya da kanaati oldukça yanlıştır. Bunun dışında kişiler, nafile namazının kılınması mekruh olmayan bir vakit içerinde, sebepli ya da sebepsiz arzu ettiği kadar nafile namazını kılabilirler. Kurban kesen kişiler de böyle bir ibadeti yapabilme olanağına kavuştuğu için Allah’ın vermiş olduğu nimete şükür olması için iki rekât nafile namaz kılabilir.

 Kurbandan Önce Kılınan Namazda Neye Niyet Edilir?

 Kurban kesmeden önce kılınabilecek olan şükür namazı, iki rekât olacak şekilde kılınan bir namazdır. Şükür namazı kapsamında, namaz kılmanın mekruh olduğu ya da kerahat zamanlar dışında daima kılınabilir. Namazın edası esnasında secdede Allah'a şükredilir ve bununla beraber edilebildiği kadar dua edilir. Şükür namazına başlarken "Niyet ettim Allah rızası için Şükür namazı kılmaya" şeklinde niyet edilir.