Kurban Ne Demek? Neden Kurban Kesilir, Kurbanın Anlamı Nedir?

Kurban Ne Demek? Neden Kurban Kesilir, Kurbanın Anlamı Nedir?

Kurban kavramı, İslami bir terim şeklinde Arapçadan Farsçaya, buradan da Türkçe diline geçmiş olan bir sözcük olmaktadır. Her çeşit adağa kurban denilse de İslam içerisinde özellikle de Kurban Bayramı kapsamında Allah için kurban kesebilme eylemini tanımlamaktadır. Kurban kelimesinin Farsçadaki manası yaklaşan şeklinde ifade edilmektedir.

 Kurban sözcüğünün Arapçası zibh ya da hedy şeklinde olmaktadır. Dini terim biçiminde Allah’a yaklaşmak ve Allah'ın rızasına erişebilmek niyeti ile kesilmekte olan ve kurban edilen hayvan şeklinde ifade edilmektedir. Kur'an içerisinde de anlatılmış olan İbrahim peygamber ile oğlu İsmail ile alakalı kıssadan yola çıkılarak, kurban terimine adanmışlık ya da Allah'a teslimiyet manaları da yüklenmiştir.

 Kurban Nedir?

 Kurban kelimesi, Arapçada hem maddî olarak hem de manevi olarak her çeşit yakınlığı veya yakın olmayı ifade etmektedir. Geniş bir mana yelpazesine sahip olan kurban sözcüğü, dinî terminoloji içinde kendisi ile Allah’a yaklaşılan bir şeyi, özel biçimde de Allah’a yakınlık sağlayabilmek, bir başka deyiş ile ibadet amacı ile belirli vakitte belli cinsten olan hayvanları kesmeyi ve bu gayeyle kesilmiş olan hayvanı ifade etmektedir. Kurban hemen hemen tüm dinlerin temel temalarından bir tanesini teşkil etmektedir.

 Neden Kurban Kesilir?

 Dini bir terim olan kurban İslam dini içerisinde temel bir amaç ile kesilmektedir. İslam dininde kurbanın kesilmesinin temel amacı ise Allah’a çok daha yakın bir hale gelebilmek ve bununla berber Allah'ın rızasına erişebilmek ve sevap kazanmak şeklinde ifade edilmektedir. İbadet hedefi ile belirli koşulları taşıyan mevcut hayvanı usulüne tamamen uygun bir şekilde kesmeyi ve bu amaç doğrultusunda kesilen hayvanı ifade etmektedir.

 Kurban Kesmenin Anlamı Nedir?

 Müminler, her kurbanın kesimi işleminde Hz. İbrâhim ve oğlu İsmail'in Cenâb-ı Hakk'ın emrine mutlak bir şekilde itaat hususunda vermiş oldukları başarılı bir sınavın hatırasını tazelemiş olduğunu ve bununla birlikte kendilerinin de aynı şekilde benzer bir itaate tamamen hazır olduğunu sembolize eden bir davranış ile göstermiş olmaktadır. Kurbanın anlamı; toplumda kardeşliğin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın canlı tutulmasını sağlamaktır. Bununla beraber, sosyal adaletin de gerçekleşmesine katkıda bulunmaktır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS