Son Dakika

KYK burs ve kredi taahhütname onayı nedir, nasıl yapılır? KYK burs taahhütname işlemi bilgileri..

A A

19.11.2021 - 11:48 Son Güncelleme:

KYK burs başvuru sonuçları heyecanla beklenirken KYK burs ve kredi taahhütname onayı ile ilgili detaylar üniversite öğrencilerin gündeminde yer alıyor. Burs başvurusu kabul eden üniversite öğrencilerinin işlemlerinin tamamlanabilmesi için taahhütname işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Peki, KYK burs ve kredi taahhütname onayı nedir, nasıl yapılır? İşte KYK burs taahhütname işlemi bilgileri..

KYK burs ve kredi taahhütname onayı nedir, nasıl yapılır? KYK burs taahhütname işlemi bilgileri..

KYK'dan burs ve kredi almaya hak kazanan tüm öğrencilerin yapması zorunlu olan KYK burs ve kredi taahhütname onayı ile ilgili detaylar öğrenciler tarafından araştırılıyor. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” işlemini yapmaları gerekmektedir.

KYK BURS VE KREDİ TAAHHÜTNAMESİ NASIL YAPILIR?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler https://kygm.gsb.gov.tr/ internet adresinden ilan edilmektedir.

Burs veya kredi tahsis edilen 18 yaş ve üzerinde olan öğrenciler taahhütnamelerini https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi üzerinden Bakanlığımız linkine ulaşarak e-Devlet şifreleri ile; 18 yaşından küçük öğrenciler, taahhütnamelerini https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi üzerinden Bakanlığımız linkine ulaşarak anne veya babanın e-Devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-Devlet şifreleri ile; 15 yaşından küçük ya da anne ve babası olmayan öğrenciler ise anne veya babaları şayet her ikisi de yoksa kanunu vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden herhangi birine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylatabilirler.

Taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere burs veya kredi ödenmeyecek olup ayrıca bildirim yapılmayacaktır.

Burs/kredi taahhütnamesinde bulunan kredi miktarı ile ödenen kredi miktarı aynı mıdır?

Burs/kredi taahhütnamesini onaylayan öğrenciler, "aylık bazda ve izleyen yıllardaki artış oranları dikkate alınarak kendilerine ödenecek olan öğrenim kredisi tutarını, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışları uygulanmak suretiyle hesaplanacak tutar üzerinden ve belirtilen şartlarla ödeyeceğini, öğrenim kredisi ve burs tutarları ile yıllar bazında artırılan bu tutarların kendilerine banka aracılığıyla ödenmesini, taahhütname aşamasında belirtilen tutarın tahmini rakam olduğunu" kabul ve taahhüt etmektedir.