Levh-İ Mahfuz Nedir, Kuran'da Nasıl Geçer? Levh-İ Mahfuz Ayetleri Nelerdir?

Levh-İ Mahfuz Nedir, Kuran'da Nasıl Geçer? Levh-İ Mahfuz Ayetleri Nelerdir?

Levh-İ Mahfuz Nedir, Kuran'da Nasıl Geçer? Levh-İ Mahfuz Ayetleri Nelerdir?

Levh-i Mahfûz, Arapça içerisinde korunmuş levha manasına gelir. İnsanların başlarına gelebilecek şeyleri de ihtiva etmesinden dolayı "Kader kitabı" şeklinde de bilinir. İslam dininde kader olarak adlandırılan, geçmiş ve gelecek bütün olaylar ve varlıklar Allah katında mevcut olan Levh-i Mahfuz'da yazılı bulunur. İbn-i Kemal'e göre ise, Levh-i mahfuz, korunmuş levha olarak ifade edilir. Olmuş ve olacak her durumun yazılı şekilde olduğu kitap anlamında kullanılır. Melekler, Levh-i Mahfûz'u görebilirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Levh-i Mahfuz Nedir?

 Elvah-ı Mahfuza adı ile da bilinmekte olan Levh-i Mahfuz Allah'ın bilgisi kapsamında olan her şeyin yazılı bulunduğu soyut bir levhayı ifade eder. Kuran'ı Kerim'in pek çok ayetinde Levh-i Mahfuz levhasından ''her şeyin yazılı bulundu kitap'' şeklinde bahsedilir. Kimi alimlere ve sufilere göre ise İsrafil tarafından korunmaktadır.

 Levh-İ Mahfuz İle İlgili Olan Ayetler Hangileridir?

 Kur’an içerisinde Levh-i Mahfuz ile ilgili çok sayıda ayet bulunur. Bahsedilen bu ayetleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

(Hadid Suresi / 22) Yeryüzünde ve öz benlikleriniz içerisinde bütün musibetleri, biz onu yaratmadan önce bir kitapta belirledik. Bu, Allah için oldukça kolaydır.

(En'am Suresi / 59) Gaybın anahtarları Allah'ın yanında olur. Onları Allah'tan başkası bilmez. O karada ve denizde bulunan her şeyden haberdardır. Onun bilgisinin dışında bir yaprak dahi düşmez. Kuru ve yaş her şey apaçık bir biçimde bu kitabın içinde yer alır.

(Buruc Suresi / 22) Kuran-ı Kerim korunmuş olan bir levhanın içerisindedir.

Levh-i Mahfuz Değişebilir mi?

 Levh-i Mahfuz manevi niteliğe sahip olan bir kitaptır. Bu sebepten dolayı tamamen Allah tarafından korunmakta olduğuna inanılır. İslam dünyasında yer alan ulemalardan pek çok alim, Levh-i Mahfuz adı verilmiş olan levhayı kaza ve kader kitabı şeklinde de tanımlamıştır. Bu kitabın içerisinde yazılı olan hiçbir şey kesinlikle değişmez.