Son Dakika

Lodos nedir, ne zaman bitecek? Lodos nereden eser, baş ağrısı yapar mı?

A A

30.11.2021 - 14:20 Son Güncelleme:

İstanbul’da can ve mal kaybına yol açan şiddetli lodos trafiği durma noktasına getirirken birçok kişi için hayati tehlike oluşturdu. Dün ortaya çıkan manzara sonrasında peş peşe önlemler alındı. Peki, tam olarak lodos nedir, ne zaman bitecek? Soba zehirlenmelerine de neden olabilen lodos nereden eser, baş ağrısı yapar mı?

Lodos nedir, ne zaman bitecek? Lodos nereden eser, baş ağrısı yapar mı?

İstanbul’da hayatı olumsuz etkileyen lodos sonrasında alınan önlemler artırıldı. Okulların 1 günlüğüne tatil edildiği, motokuryelerin 18:00’e kadar yasaklandığı mega kentte uyarılar peş peşe geldi. İşte lodos hakkında bilinmesi gerekenler…

LODOS NEDİR, NEREDEN ESER, BAŞ AĞRISI YAPAR MI?

Lodos, güneybatıdan esen rüzgârlara verilen addır. Türkiye'de, gezici siklonların içeriye daha çok sokulduğu kış mevsiminde çok görülür ve siklonların sıcak cephesinin geçişini izler. Sıcaklıkların yükselmesine neden olur. En sık aralık ayında görülür.

Lodos, yoğun olarak Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de esmekle beraber, zaman zaman Adriyatik Denizi'ni de etkiler. Lodosun, beraberinde taşıdığı mineraller ve toz sebebiyle insanlar üzerinde baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, göz kanlanması gibi bir dizi etkiye yol açtığına inanılır. Soba zehirlenmelerine neden olan bir rüzgârdır.

LODOS NE ZAMAN BİTECEK?

 Valilik tarafından yapılan açıklamada, 'Gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar rüzgâr 50-60 km/sa hıza düşecektir. Sabahın ilk saatlerinden itibaren hızını arttıracak rüzgârın, saat 18.00'e kadar 70-90 km/sa hıza ulaşacağı tahmin edilmektedir.' denildi.