Mahşer Nedir, Neye Denir? Mahşer Günü İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Mahşer Nedir, Neye Denir? Mahşer Günü İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Mahşer Nedir, Neye Denir? Mahşer Günü İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Kur'an-ı Kerim'de pek çok ayette yer alan mahşer kavramı Müslümanlar için oldukça önemlidir. Kıyamet koptuktan sonraki zaman dilimine Mahşer Günü, insanların toplanacağı alana Mahşer alanı denilebilir. İslamiyet'e göre iki durumda da mahşer kavramının kullanılması uygundur. Temsil ettiği anlam nedeniyle ölümden sonra gerçekleşecek diriliş için mahşer kavramı kullanılabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mahşer Nedir, Neye Denir?

 Allah tüm insanlara yaşam verdiği gibi onlardan yaşamlarını da alır. Kıyametin ardından dünyadaki her insanı yaşamı son bulur ve yeniden dirilmek üzere toprağın altına girerler. Bu diriliş esnasında tüm insanlığın toplanacağı alana mahşer alanı ismi verilir. Olayın vuku bulacağı gün de mahşer günü olarak anılır. Mahşer aynı zamanda kıyamet gününü temsil etmek için kullanılan kavramlardan biridir. 

 Sözlük anlamıyla mahşer kelimesi kalabalık ve büyük alanları temsil etmek için kullanılır. Bir diğer adı haşr olan mahşer kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. Kıyametten sonrasıyla ilgili pek çok kavramda mahşer sözcüğüyle karşılaşılması, bu kavramın çok fazla anlamı olduğunu gösterir. Ancak özellikle kıyamet gününü temsil ettiği için Müslümanlar arasında bu anlamla bilinir.

 Mahşer Günü ile İlgili Ayetler Nelerdir?

 İnsanlara mahşer günü hakkındaki bilgileri Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in hadisleri verir. Ölümden sonraki yaşamın nasıl olacağı merak konusu olduğu için Kur’an'da bu kavramın yer aldığı ayet sayısı oldukça fazladır. Ayetlerde o günde yapılması gerekenler ve yaşanacak hakkında Müslümanlar uyarılır.

 Kuran'ı Kerim'de Yasin Suresi'nin 49 - 50. ayetleri, Enbiya Suresi'nin 40. ayeti ve Meryem Suresi'nin 68. ayeti kıyamet günü hakkında bilgi verir. Ayrıca Taha Suresi 108. ayet ve Casiye Suresi 26. ayette de mahşer hakkında bilgiler bulunur. Bu doğrultuda, mahşer hakkında bilgi edinmek isteyen kimseler Kuran'ı Kerim okuyarak sorularına cevap bulabilir.