Makyaj Malzemeleri İsimleri - Herkesin Bilmesi Gereken Makyaj Malzemesi İsimleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Makyaj Malzemeleri İsimleri - Herkesin Bilmesi Gereken Makyaj Malzemesi İsimleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Makyaj Malzemeleri İsimleri - Herkesin Bilmesi Gereken Makyaj Malzemesi İsimleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Yapılış amacına ve kullanılan malzemelere göre birçok makyaj çeşidi vardır. Örneğin günlük makyaj için ruj ve pudra yeterli iken, porselen makyajda çeşitli kremler ve fondötenler de kullanılıyor. Bununla birlikte son yıllarda kozmetik sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte birçok yeni makyaj malzemesi piyasaya sürüldü. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Herkesin Bilmesi Gereken Makyaj Malzemesi İsimleri Nelerdir? 

 1- Lip balsamı: 

 Dudak balsamı olarak da bilinen lip balsamı, genellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde kullanılıyor. Sıcak hava nedeniyle çatlayan dudaklara sürülen lip balsamı dudakları nemlendirir ve yeni çatlak oluşumlarını önler. 

 2- Ruj: 

 Hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok kullanılan makyaj malzemelerinden bir diğeri rujdur. Mat rujlara alternatif olarak üretilen likit rujlar, dudakların daha hacimli ve dolgun görünmesini sağlar. Nem kaybını da önleyen likit rujlarda 20'den fazla renk seçeneği mevcuttur. 

 3- Fondöten: 

 Hem günlük makyajlarda, hem de kalıcı makyajlarda kullanılan fondötenler ciltteki sivilce izlerini ve siyah noktaları kapatır. İçinde birçok mineral olan fondöten çeşitleri cildi besler ve nemlendirir. Krem ve köpük çeşitleri bulunan bu makyaj malzemesi fondöten çubuğu ile birlikte satın alınabilir. 

 4- Maskara: 

 Kirpiklerin daha uzun ve hacimli görünmesini sağlayan maskaraların diğer adı rimeldir. Çeşitli renklerde üretilen rimeller, suya dayanıklı olduğu için kalıcı makyajlarda da kullanılır. Aplikatör ve makyaj fırçaları ile birlikte satışa çıkarılan maskaralar lifting etkilidir. 

 5- Allık: 

 Likit ve toz allıklar genellikle günlük makyajlarda kullanılır. Allıklarda en çok tercih edilen renkler ise turuncu, kırmızı ve pembedir. 

 6- Göz Farı: 

 Yeşil, mor, siyah, kırmızı başta olmak üzere birçok farklı renkte üretilen farlar, göz kapaklarına sürülür. Çok daha fazla renk seçeneği olduğu için 11'li ve 24'lü göz farı paletleri, en çok tercih edilen ve kullanılan makyaj malzemelerinin içerisinde yer alıyor. 

 7- Makyaj Aynası: 

 Hem büyüteçli hem de çift taraflı olan makyaj aynaları, son yıllarda en çok kullanılan makyaj malzemelerinin başında geliyor. Minimal boyutlarda üretilen bu aynalar çantalara sığdığı için her yerde rahatlıkla kullanılabilir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 8- Eyeliner: 

 Çabuk kuruma özelliğine sahip olan likit eyeliner'lar, kirpik diplerine çizgi çekmek için kullanılıyor. Genellikle gece makyajlarında tercih edilen eyelinerların siyah ve kahverengi dışında, yıldız desenli çeşitleri de mevcuttur.

 9- Pudra: 

 Fondötenin üstüne sürülen pudralar, yapılan makyajın kalıcı olmasını sağlar. Mineral takviyeli olan pudralar hem cilt lekelerini kapatır hem de cildin nem oranını dengeler. Yağlı ve kuru ciltler için özel olarak üretilmiş pudra çeşitleri mevcuttur. 

 Makyaj Malzemeleri Ne İşe Yarar? 

 1- Sivilce, akne ve siyah noktaları kapatır. 

 2- Cildin çok daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. 

 3- Mimik çizgilerini ve gözenekleri örter. 

 4- Cildi nemlendirir ve hava almasını sağlar. 

 5- Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkları kapatır. Aynı zamanda cildi beslediği için kırışıklık önleyicidir.