Merak edildi: Ö İle Başlayan Hayvan İsimleri... Ö Harfi İle Başlayan Hayvanlar

Merak edildi: Ö İle Başlayan Hayvan İsimleri... Ö Harfi İle Başlayan Hayvanlar

Merak edildi: Ö İle Başlayan Hayvan İsimleri... Ö Harfi İle Başlayan Hayvanlar

Alfabemizde 21 sessiz, 8 sesli harf bulunmaktadır. Sesli harflerden biri olan Ö, O'dan sonra, P'den önce gelir. Ö ile başlayan şehir, ilçe ve ülke isimlerinden bazları şunlardır: 1- Özbekistan 2- Ödemiş. İlk harfi Ö olan 4 hayvan ismi bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ö ile Başlayan Hayvan İsimleri

1- Ördek

Oğuzlardan beri kullanılan ördek kelimesi, Öz Türkçe bir sözcüktür.

Ördeklerin ayakları perdeli olduğu için yavaş yürürler. Ancak diğer perde ayaklılara göre çok daha hızlı yüzerler. Ördek tüyü genellikle yorgan yapımında kullanılır. Ördek yumurtası ise zengin bir besin kaynağıdır.

Dünya genelinde en çok yetiştirilen ördek türlerinden bazıları şunlardır:

1- Beyaz cüce ördek
2- Magpie duck
3- Silver appleyard
4- Aylesbury duck
5- Pekin ördeği

2- Öpücük Böceği

En zehirli böcek türlerinden biri olan öpücük böceği, yoğun olarak Şili, Uruguay ve Venezuela'da yaşar. Diğer böcek türleri gibi öpücük böcekleri de çok hızlı bir şekilde üreyebilir. Bilimsel adı "Triatoma infestans" olan bu haşereler, insanların ve hayvanların kanıyla beslenir.

Isırdıkları insanlarda farklı semptomlar ve reaksiyonlar göstermektedir. Bazılarının tedavisi ayakta yapılırken bazıları yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmektedir.

Öpücük böceklerinin ortalama yaşam süresi 4 yıldır.

3- Öküz

Erkek sığırlara öküz denir. Farsça kökenli ''gav'' sözcüğü de öküz anlamına gelip Osmanlı dönemimde sık sık kullanılmıştır. Örneğin gav-ı arş, dünyayı boynuzlarının üstünde taşıyan öküz anlamına gelir.

Ortalama ağırlıkları 600 - 800 kilo arasında değişen öküzler, kendi ağırlıklarının 6 katı kadar ağır yükleri çekebilirler.

4- Ördek Balığı

Görünüşleri ördeğe benzediği için bu ismi almış olan ördek balıkları sadece Atlas Okyanusunda yaşarlar. Latince adı Labrus mixtus olan ördek balıkları etçildirler. Sürüler halinde dolaşırlar ve kendilerinden daha küçük balıklarla beslenirler.