Son Dakika

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, hangi gün açıklanacak? MB Kasım ayı faiz kararı ne olur?

A A

12.11.2021 - 09:12 Son Güncelleme:

Kasım 2021 Merkez Bankası faiz kararı döviz kurlarında yaşanan gelişmeler sonrasında merak konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde TCMB’de yapılan yeni görevlendirmeler sonrasında ilk faiz indirimi gelmişti. Peki, MB Kasım ayı faiz kararı ne olur, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, hangi gün açıklanacak? MB Kasım ayı faiz kararı ne olur?

Merkez Bankası faiz kararı beklentisi çeşitli alanlarda yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Kısa süre sonra açıklanacak Kasım ayı kararı sonrasında gözler bu kez kurlarda olacak. Peki, merakla beklenen karar ne zaman açıklanacak?

MERKEZ BANKASI KASIM 2021 FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TCMB Para Politikası Kurulu toplantı takvimine göre kurul kasım ayında 18 Kasım 2021 günü toplanacak. Karar aynı gün saat 14:00’te açıklanacak.

BU YIL FAİZ KARARLARI NELER OLMUŞTU?

2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmadı ve faizler yüzde 19’da sabit tutuldu. Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi.

Ekim ayında politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 18'den yüzde 16'ya çekildi. Kasım ayı kararı ise 18 Kasım'da açıklanacak.