Napoli oyuncak tarihi sergisinde bir gay bebek: “Gay Bob”

Napoli oyuncak tarihi sergisinde bir gay bebek: “Gay Bob”

Napoli’de açılan oyuncak tarihi sergisinde 1977 ürünü gay bebek “Gay Bob” tüm dikkatlerini üzerine çekiyor.

İtalya'nın Napoli kentinde ünlüSan Carlo” opera sarayı fuayesinde açılan uluslararası oyuncak tarihi sergisinde yer alan bebekler arasında “Gay Bob” adlı ilk gay oyuncak bebek Amerikan gay dergisi “Advocate” sponsorluğunda Napoli’ye gönderildi.


Dergi, 1977 yılında bir reklamcı olan Harvey Rosenberg tarafından tasarlanan “Gay Bob” oyuncak bebeğini sipariş ile satarak gündeme gelmişti.


Napoli’deki Suor Orsola Benincasa Üniversitesi Oyuncak Tarihi Kürsüsü Başkan Yardımcısı Doçent Dr. Vincenzo Capuano sergilenen “Gay Bob” bebeğini şöyle tanımladı:


“Yetmişli yıllarda homoseksüellik şimdiki gibi rahat konuşabilen bir tercih değildi. Amerika’nın en çok okunan gay dergisi “Advocate” Harvey Rosenberg tarafından tasarlanan oyuncak bebeği sipariş üzerine el altında piyasaya sürdü ve büyük ilgi gördü. Aslında bir eksiklik giderilmiş oldu. “Gay Bob” oyuncak bebek o dönemin iki yakışıklı aktörü Paul Newman ile Robert Redford karışımıydı. Sarışındı, kulağında küpe vardı, oduncu gömleğini blucin ve kovboy çizmeleri tamamlıyordu. Kutusunda “Benimle oyna. Neşeliyimdir ve neşelendiririm. Beni partilere götür, arkadaşlarınla tanıştır ve beni senin gibi dostlarına hediye et. Ama sakın dolapta saklama!”


Napoli’deki “Oyuncak Tarihi Sergisi” 30 Nisan’a kadar ziyaretçilere açık tutulacak.                 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS