Nazilli'nin tarihi "Gıdı Gıdı Treni" yeniden hizmete girdi

Nazilli'nin tarihi "Gıdı Gıdı Treni" yeniden hizmete girdi

Aydın'ın Nazilli ilçesinde, eski Sümerbank Basma Fabrikası'na işçi taşımak için şehiriçine döşenen hatta çalışan, çıkardığı sesten dolayı da halk arasında "Gıdı Gıdı" olarak isimlendirilen tren, yenilenerek yeniden sefere başladı.

Nazilli Belediyesi, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) ve TCDD tarafından bir yıldır devam eden ortak çalışmayla lokomotifi ve vagonu yenilenen Gıdı Gıdı Treni'ni, son makinistliğini yapan Necati Vanlıyız kullandı. Sümerbank durağından kalkan tren, Aydın-Nazilli karayoluna kadar gitti.


TCDD İzmir Bölge Müdürlüğü’nde, aslına uygun olarak yaklaşık 200 bin liraya yenilenen Gıdı Gıdı Treni’nin açılış törenine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, TCDD 3. Bölge Müdürü Murat Bakır, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı, Nazilli Basma Fabrikası’ndan emekli olanlar ve davetliler katıldı.


Törende konuşan Başkan Alıcık, tarihe sahip çıktıkları için mutlu olduklarını söyledi.Bu tür hatıraların yaşatılmasının önemli olduğunu belirten Alıcık, “Üniversitemiz, TCDD ve belediye olarak Gıdı Gıdı Trenimiz'i yeniden çalıştırdık. Artık biz istiyoruz ki bu tren yeniden sefere başlasın, ADÜ Sümer Kampüsü’ne öğrencilerimizi taşısın. Atatürk tarafından açılan basma fabrikamız için Nazilli’de basma müzesi kurulmasını da istiyoruz” dedi.Bu arada ADÜ'ye devredilen eski basma fabrikası, Sümer Kampüsü olarak kullanılıyor. Gıdı Gıdı Treni, ilçe merkezinden buraya öğrenci de taşıyacak. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS