Ne yediğiniz kadar ne zaman yediğinize de dikkat edin

Ne yediğiniz kadar ne zaman yediğinize de dikkat edin

Bilim insanlarından kilo vermek isteyenlere bir öneri var: Ne yediğiniz kadar ne zaman yediğinize de dikkat edin! Çünkü vücudumuzun sirkadyan döngüsü yani biyolojik saati, metabolizmamızı etkiliyor. Yemek için en ideal saat ise, gün doğumunun 4 saat sonrası.

Bilim insanları insanların yeme düzeninin kilo vermekte anahtar bir role sahip olduğunu belirtiyor. Çünkü insan metabolizmasının çalışması, sirkadyan döngü denilen 24 saatlik dilimlere göre düzenleniyor. Yani vücudumuzun biyolojik saati... Bir kişi her zamanki saatinin dışında yemek yediğinde bu metabolizmasını etkiliyor. Vücut, şeker ve doymuş yağları belirli saatlerde işliyor. Bu nedenle yeme içme düzeni programlanırken bunlar dikkate alınmalı.


Kilo kaybı için yağı kesmek gerekiyor


Çoğu insan kilo vermek için yalnızca ne yiyeceklerine odaklanıyor. Ancak bilim insanları bir kişinin ne zaman yediğinin de en az yediği şey kadar önemli olduğunu belirtiyor. Çünkü metabolizmamız çalışmasını biyolojik saatimize göre düzenliyor. Biyolojik saatimizle uyumlu zamanlarda yemediğimizde ise, bu obesite ve diyabet riskini artırıyor.


Her gün 1 avuç ceviz yiyin


Bulgular gündoğumundan 4 saat sonrasının en ideal yemek zamanı olduğunu gösteriyor. Çünkü bu saatte şeker ve doymuş yağların yakılması optimum düzeyde oluyor. İngiliz Dailymail Gazetesine konuşan Weizmann Bilim Enstitüsü'nden Dr. Gad Asher, kilo verirken sadece ne yenildiğine değil, ne zaman yenildiğine de dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.


Biyolojik saat bakterilerden kanatlılara ve insanlara kadar tüm canlılarda bulunuyor. Biyolojik saat canlıların uyku ritimlerini, aktivitelerini, yemelerini ve metabolizmalarının çalışmasını düzenliyor. Dr. Asher, "Bir anlamda bu günlük program gibi, vücuda sıradakinin ne olduğunu söyleyerek sonrası için hazırlanmasını ve optimal şekilde işlemesini sağlıyor" dedi.


Hücrelerin enerji üretim alanı olan mitokondrideki sirkadyan değişiklikleri araştıran bilim insanları, hücredeki enerji düzeylerinin gece-gündüz döngüsü içindeki düzenlenişini belirledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS