Nesli tehlikede olan ötücü kuğular, Rusya'dan Van Gölü'ne geldi

A A

13.02.2016 - 12:01 Son Güncelleme: | Fotoğraf: Shutterstock

Türkiye'nin kuş türleri bakımından zengin bölgelerinden biri olan Van Gölü Havzası'na Rusya'dan gelen ötücü kuğuların Van Gölü kıyılarında bir süre dinlendikten sonra Japonya'ya göç edeceği belirtildi.

Nesli tehlikede olan ötücü kuğular, Rusya'dan Van Gölü'ne geldi

Kışı geçirmek için Rusya'dan göç ederek gelen ve nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ötücü kuğular, Van ve Erçek Gölü'nün sazlık ve sulak alanlarında konaklıyor. Van Gölü'nün mavi suları üzerinde yüzen iri gövdeli, zarif boyunlu beyaz kuğular, görenleri kendilerine hayran bırakıyor.

Van Gölü Havzası'ndaki 4 ayrı noktada konaklayan kuğuların, Mart ayında havaların ısınmasıyla birlikte Japonya'nın Hokaido Adası'na gidecekleri belirtildi.

Van Gölü Havzası'nda 210 kuş türünün yaşadığını belirten Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, ötücü kuğuların çok kıymetli olduğunu açıklarken şöyle konuştu: "Bu kuşlar Van'a Rusya'dan geliyor. Bu kuğular, özellikle donmayan gölleri tercih ediyor. Van Gölü de tuz ve sodadan dolayı donmadığı için burayı göç sırasında kullanıyorlar. Yaklaşık 4 hafta kaldıktan sonra da Mart ayı başlarıda Japonya'ya göç edecekler."