Son Dakika

Son dakika: Nihat Hatipoğlu'nda gündem oldu! El vekil isminin sırrı nedir? El vekil ne demek, kime denir?

A A

29.10.2021 - 00:39 Son Güncelleme:

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile Dosta Doğru programında bu hafta 'El vekil' ismi gündem oldu. Her perşembe ekrana gelen Dosta Doğru programında bu hafta El vekil kelimesi ile ilgili bilenenler yanıt buluyor.

Son dakika: Nihat Hatipoğlu'nda gündem oldu! El vekil isminin sırrı nedir? El vekil ne demek, kime denir?

Nihat Hatipoğlu ile Dosta Doğru programında bu hafta '' El vekil isminin sırrı nedir? '' sorusu yanıt arıyor. İşte El vekil kelimesiyle ilgili bilinenler...

El vekil ne demek?

El-Vekîl kelimesi ‘kendisine bırakılan işleri en mükemmel şekilde yapan’ anlamına gelmektedir. Özellikle kendisine güvenip dayanılan ve sorunsuz şekilde işleri tamamlayan biçiminde ifade edebiliyor. İslamiyet açısından da önemli bir yere sahip olan bu kelimenin anlamı, derin manası üzerinden faziletleri ile beraber oldukça etkilidir.

Anlamı itibariyle aldığı işleri mükemmel bir şekilde yapan ve güvenilip dayanılan olarak öne çıkan El-Vekîl kelimesi, aynı zamanda derin fazileti üzerinden de tabir edilmektedir. O bakımdan Allahu Teala, her bakımdan insanın güvenip dayanacağı varlıktır. En büyük vekili olmak ile birlikte aynı zamanda en güzel vekildir. O vekildir ki insanların güveneceği tek dayanaktır. Yarattığı bütün varlıkların işlerini idare eden şeklinde de fazileti üzerinden ifade edilmektedir.

El-Vekîl fazileti ve anlamı açısından kişinin aldığı işi layıkıyla ve hakkı ile yapması büyük öneme sahiptir. Eğer bu gerçekleşir ise Allahü Teala, elinden geleni yaptıktan sonra Allah'a havale edeni, ödüllendirir ve mükafatlandırır. Bu anlamları ve fazileti ile beraber insanlara çağrı yapılır. O çağrıdır ki layıkıyla ve dayana ile beraber güvenli şekilde elinden geldiğince eksiksiz tamamlanmalıdır.

El-Vekîl kelimesini anlamı ile beraber aynı zamanda fazileti üzerinden değerlendirebilirsiniz. İnsan hayatı açısından büyük bir öneme sahip olan anlamı ile beraber fazileti, El-Vekîl kelimesini çok önemli noktaya ulaştırmaktadır.