Ömerli barajı nerede, hangi ilçede, nereye bağlı? Ömerli barajı ile ilgili bilgiler..

Ömerli barajı ile ilgili bilgiler MasterChef’in 18 Eylül’de ekrana gelecek olan yeni bölümün orada çekilmesi sonrasında merak edilmeye başladı. Peki, Ömerli barajı nerede, hangi ilçede, nereye bağlı? İşte Ömerli barajının bulunduğu yerle ilgili detaylar..TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef Türkiye adlı yarışma programının 18 Eylül tarihli bölümünde yer alan Ömerli barajı gündemde. MasterChef’in yeni bölüm çekimleri Ömerli Barajı’nda gerçekleştirildi. Bu nedenle Ömerli Barajı’nın nerede olduğu merak ediliyor.

Ömerli barajı nerede, hangi ilçede, nereye bağlı?

1972 yılında hizmete alınmış olan Ömerli Barajı, İstanbul’un en büyük su kaynağıdır. İstanbul'un Anadolu Yakası'nda bulunan baraj, Çekmeköy ilçesine bağlıdır. Ömerli, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda bulunan Çekmeköy ilçesine bağlı 17 mahalleden biridir. Barajın yakınlarında Esenceli Köyü yer almaktadır. Ömerli haritası konumu ise 41° 4' 41.3472' Kuzey ve 29° 19' 53.8356' Doğu gps koordinatlarıdır. Ömerli bağlı olduğu Çekmeköy ilçe merkezine 3 kilometre mesafe uzaklıktadır.

Yıllık 220 milyon metreküplük kapasitesiyle İstanbul’un en büyük su kaynağı olan Ömerli Barajı 1972 yılında hizmete alınmıştır. Anadolu Yakası’nın neredeyse tamamına Ömerli Barajı’ndan su verilmektedir. Barajın suları Ömerli İçme Suyu Arıtma Tesislerinde arıtılarak şehre ulaştırılmaktadır. Ayrıca; Sarayburnu–Salacak arasında bulunan isale hatlarıyla günlük 500 bin metreküp içme suyunu Avrupa Yakası’na ulaştırma imkanı bulunmaktadır. Baraj, 621 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

İSKİ'nin resmi internet sitesinden alınan bilgilere göre 17 Eylül itibari ile Ömerli Barajı doluluk oranı %83.2'dir. Ömerli Barajı, İstanbul için büyük bir öneme sahip olmakla birlikte, şehrin su ihtiyacının yaklaşık %40'ını karşılamaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS