Otlukbeli Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: Otlukbeli Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?

Otlukbeli Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: Otlukbeli Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?

Osmanlı Devleti tarih boyunca yüzlerce savaşa tanıklık etmiş dünyanın en köklü devletlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Osmanlı Devleti'nin bu kadar köklü bir devlet olması özellikle kuruluş ve yükselme dönemlerinde giriştiği savaşları kazanması Osmanlı Devleti'nin kısa sürede daha da büyümesine topraklarının Orta Avrupa'ya kadar uzanmasına sebep olmuştur. Otlukbeli Savaşı da Osmanlı Devleti için en önemli savaşlardan bir tanesidir.

Otlukbeli Savaşı Sebepleri Nelerdir?

Otlukbeli savaşı 15. Yüzyılda Anadolu'nun doğusunda kurulan Akkoyunlu Devleti'nin hükümdarı Uzun Hasan Anadolu'ya hakim olma amacıyla Osmanlı Devleti'ne karşı Venediklilerle anlaşma yapmıştır. Aynı zamanda Uzun Hasan Osmanlı Devleti'ne karşı Selçukluların varisi olduğunu iddia eden Karamanoğulları Beyliği’ni de himaye altına alarak Tokat’ı yakıp yıkmıştır. Bunun üzerine Osmanlı Devleti Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet ve Akkoyunlu Devleti hükümdarı Uzun Hasan arasında gerilimli bir dönem başlamıştır.

Otlukbeli savaşı Uzun Hasan Hükümdarlığı döneminde Karakoyunlu Devleti'ni alarak Doğu Anadolu, Kuzey Irak, Azerbaycan, İran bölgelerinde en güçlü devlet haline gelmesi ile ve hızını anlamaması ile Anadolu'ya doğru yönelmeye başlamıştır. Anadolu'da ise Fatih Sultan Mehmet yönetiminde Osmanlı Devleti bulunmaktadır. Anadolu'dan Avrupa'ya doğru hızla büyüyen Osmanlı Devleti onun karşısında ise Irak, İran, Azerbaycan, Doğu Anadolu Bölgeleri'nde hızla büyüyen Akkoyunlu Devleti bulunmaktadır.

Akkoyunlu Devleti bu süreçte Osmanlı Devleti'ne karşı bir tavır sergilemiştir. Aynı zamanda Akkoyunlu Devleti'nin Ankara Savaşı sırasında Timur'a yardım etmesi de bu savaşın en büyük sebeplerinden biri haline gelmiş ve savaşı kaçınılmaz kılmıştır.

Otlukbeli Savaşı Nasıl Olmuştur? 

Bu gerilimli dönemden sonra Osmanlı Devleti ve Akkoyunlu Devleti karşı karşıya gelmiştir. Savaşın eşiğine gelen Akkoyunlu Devleti ve Osmanlı Devleti özellikle Fatih Sultan Mehmet Erzincan Otlukbeli Vadisi’nde Uzun Hasan üzerine yürümüş ve Uzun Hasan'ın burada mağlup etmiştir. 

 1473 Erzincan yakınlarındaki Otlukbeli mevkiinde Fatih Sultan Mehmet komutasındaki Osmanlı Ordusu Uzun Hasan komutasındaki Akkoyunlu Ordusu ile karşı karşıya gelmiş ve Otlukbeli Vadisi’nde savaş gerçekleşmiştir. Otlukbeli Savaşı Osmanlı Devleti'nin kesin galibiyet ile sonuçlanmıştır. Böylece Akkoyunlu Devleti'nin Anadolu hakimiyeti düşüncesi sona ermiştir.

Otlukbeli Savaşı'nın Sonuçları Nelerdir? 

 Uzun sana ordusu Karamanoğullarından arta kalan Uzun Hasan'ın ordusu dağınık ve düzensiz bir Türkmen ordusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Asıl gücü hafif süvari birlikleri ve mızraklı piyadelerden oluşan Uzun Hasan'ın ordusuna karşın Osmanlı ordusunda sipahiler, topçu yeniçeriler ve akıncılar bulunmaktaydı. Savaş için Osmanlı ordusunda hafif havan topları üretilmiş ve Doğu Seferi’ne götürülmüştür. Uzun Hasan'ın amacı Osmanlı ordusunu Orman içinde ve dağlarda baskın yaparak yok etmektir. Ancak Osmanlı ordusundaki keşif birlikleri Uzun Hasan'ın ordusunu kısa sürede fark ederek savaş düzeni almıştır. Bunun üzerine çok da uygun olmayan Otlukbeli Vadisi'nde iki düşman ordu karşılaşmıştır.

Savaş bu vadide gerçekleşmiştir. Osmanlı Ordusu’nun Akkoyunlu Ordusu’nu bozguna uğratması sonucu Uzun Hasan kendine benzeyen bir askeri yerine bırakarak kaçmıştır. Savaş sonrasında Uzun Hasan ve ordusu kaçarken Fatih Sultan Mehmet düşmanın gitmesine göz yumarak peşlerinden gitmemiştir.

Ertesi yıl da çatışmalar devam etmiş ancak Akkoyunlar için Otlukbeli Savaşı ile çöküş dönemi başlamıştır. Savaş sonrası Fatih Sultan Mehmet birçok ülkeye fetihnameler yollayarak galibiyetin bildirmiştir. Timur Devleti’ne de Uygur Dili ile yazılmış bir fetihname göndermiştir.

Otlukbeli Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır? 

Otlukbeli Savaşı; Osmanlı Devleti ve Akkoyunlu Devleti arasında yapılmış bir mücadeledir. Bu savaştan Osmanlı Devleti galip olarak ayrılmış Akkoyunlu Devleti yıkılma sürecine girmiştir. Böylece Anadolu'da hakimiyet kurmayı amaçlayan Akkoyunlu Devleti'nin amacına ulaşamadığı görünmüştür.

Otlukbeli Savaşı'nın Önemi Nedir? 

Otlukbeli savaşı Doğu Anadolu, Irak, İran, Azerbaycan civarında etki alanını genişletmek isteyen Akkoyunlu hükümdarı Anadolu'da hakim olma amacıyla Osmanlı topraklarında yağmalamalar yapması üzerine; Fatih Sultan Mehmet Otlukbeli vadisinde Akkoyunlu Devleti üzerine yürümüş ve bu savaşta iki Ordu Otlukbeli Vadisi'nde karşılaşarak savaşa girişmiştir. Bu savaştan Fatih Sultan Mehmet ordusuyla galip ayrılmış Akkoyunlu Devleti yıkılma sürecine girmiştir.

Otlukbeli Savaşı'ndan Sonra Meydana Gelen Olaylar Nelerdir? 

Otlukbeli Savaşı'ndan sonra Fatih Sultan Mehmet birçok ülkeye çeşitli dillerde fetihnameler göndermiştir. Bu fetihnamelerden bir tanesi de Timur İmparatorluğu'na gönderilen Uygur dilinde ki fetihnamedir. Böylece Fatih Sultan Mehmet Akkoyunlu Devleti'ni mağlup ettiğini bildiren bildiriyi Timur İmparatorluğu'na da göndermiş ve galibiyetini bildirmiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS