Emre Gökalp'e Paris Guitar Foundation birinciliği

A A

20.05.2016 - 11:31 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Klasik gitar alanında Türkiye'nin uluslararası platformda elde ettikleri başarılara bir yenisi eklendi. Genç müzisyen Emre Gökalp Paris Guitar Foundation'ın düzenlediği yarışmada birinci oldu.

Emre Gökalp'e Paris Guitar Foundation birinciliği

Paris Guitar Foundation 1. Uluslararası Gitar Yarışması bu yıl ilk kez düzenlendi. İki aşamalı olan bu yarışmaya çeşitli ülkelerden 30'u aşkın klasik gitarist, daha önce yayınlanmamış ve yarışmaya özel olarak çekilen video kayıtlarını göndererek katıldı. Videolar jüri tarafından; program seçimi, teknik kontrol, müziğin dönemine uygun çalınması, yorumun kalitesi, sahne sunumu ölçütlerine göre yapıldı.

İlk aşama Paris Guitar Foundation'ın kurucusu ve üyeleri tarafından değerlendirildi ve Fransa'dan Hiroki Fukui, Florent Aillaud, Parsa Sanjari, İtalya'dan Domenico Savio Mottolla ve Türkiye'den Emre Gökalp finale kaldı. Final jürisini Roland Dyens, Rafael Aguirre, Marko Tamayo ve Judicael Perroy oluşturdu. 

Fransa'nın ve dünyanın en iyi gitaristleriyle ortak çalışmalar yapan Paris Guitar Foundation, düzenlediği bu yarışma aracılığıyla farklı ülkelerde yaşayan genç gitaristlere kendini tanıtma fırsatı vermesi açısından önem taşıyor. 

Emre Gökalp, Ahmet Kanneci rehberliğinde çalışıyor

Emre Gökalp, 1988 yılında İzmir'de doğdu. 10 yaşından itibaren bir çok uluslarası yarışmada dereceler aldı. Aralarında; Alirio Diaz, David Russell, Fabio Zanon, Julian Byzantine, Tilman Hoppstock, Pavel Steidel gibi gitar virtüözlerinin bulunduğu ustalık sınıflarına katıldı.

Gökalp, bu yarışmaya 8 yaşından itibaren birlikte çalıştığı Prof. Dr. Ahmet Kanneci rehberliğinde hazırlandı.