Pin-up tarzı giyim ne demek? Pin up giyim tarzı nedir, nasıl yapılır?

A A

28.04.2021 - 16:41 Son Güncelleme:

Son dönemde popüler olan tarzlar arasında pin up tarzı giyim de dahil oldu. Sürekli değişken olan moda sektöründe ünlü isimler pin up giyim tarzını da tercih edebiliyorlar. Peki, tam olarak pin-up ne demek, pin up giyim tarzı nedir?

Pin-up tarzı giyim ne demek? Pin up giyim tarzı nedir, nasıl yapılır?

Modaseverler dönem dönem farklı tarzlar deneyebiliyorlar. Bu tarzlardan biri de pin up olabiliyor. Peki, tam olarak pin up ne demek, bu tarz nasıl yaratılır? 

PİN UP NE DEMEK? PİN UP NEDİR?

Pin-up kızı ya da pin-up modeli, yaygın şekilde basılmış resimleri pop kültürü olarak kabul edilmiş olan mankenlere verilen isimdir. Pin-up kızları genellikle, moda modellerinden ya da kadın oyunculardan seçilirler.

"Pin-up" aynı zamanda bu türden fotoğrafların benzerlerinin boya ile resmedilmiş çizimlerine de verilen bir isimdir.

Pin-up terimi ilk olarak İngilizce diline 1941 yılında girmiş olmasına rağmen terimin kökeni 1890'lara kadar uzanmaktadır. "Pin up" resimleri, magazinlerden ya da gazetelerden kesilmiş resimler ya da kartpostal ve benzeri biçimlerde olabilirler. Ayrıca bu tür resimler çoğunlukla duvar takvimlerinde bulunmaktadırlar ve bundan dolayı da duvara raptiye ile tutturulmaktadırlar. Pin up teriminin Türkçedeki birebir karşılığı iğnelemek ya da raptiyelemektir. Ancak daha sonraları pin-up kızlarının posterleri de yaygın olarak basılmaya başlanmıştır.

Sanatsal olarak pin-up ise, çekici ve güzel bir kadının nasıl olması gerektiğine dair görüntü veren idealize edilmiş kadın resimleridir. Bu tip ideal kadınların ilk örneklerinden biri, Charles Dana Gibson tarafından yaratılmış olan ve daha sonra Gibson kızı olarak da anılacak olanıdır. Bu akım daha sonra bu alanda çok meşhur olacak olan Alberto Vargas ve George Petty gibi birçok sanatçının yetişmesine yol açmıştır.