Psikoteknik belgesi nedir, nereden ve nasıl alınır? Psikoteknik belgesi zorunlu mu?

Video: Psikoteknik belgesi nedir, nereden ve nasıl alınır? Psikoteknik belgesi zorunlu mu?

Psikoteknik belgesinin bazı şoförler için zorunlu hale gelmesiyle birlikte bu belgeyi almak isteyen kişiler detayları araştırmaya başladı. 30 Haziran’ın son gün olarak belirlendiği belgede 1 Temmuz’dan itibaren cezai işlem uygulanmaya başlanacak. Peki, psikoteknik belgesi nedir, nasıl alınır, kimler için zorunlu?

Psikoteknik belgesi almak isteyen ticari araç sürücüleri konuya ilişkin detayları araştırmaya devam ediyor. Uygulamanın hayat geçmesinin ardından trafik kazalarında yüzde 10’luk bir düşüş beklenirken insan kaynaklı kazalarda azalma olacağı düşünülüyor.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR, ZORUNLU MU?

Psikoteknik belgesi ticari araç kullanıcıları için zorunlu olan bir belge olarak biliniyor. Trafikte insan kaynaklı hataları minimize etmek için ticari araç kullanıcıları birtakım testlerden geçirilecek. Bu testler sonucunda yeterli oldukları görülürse belgeleri kendilerine verilecek. Taksi, dolmuş, minibüs, otobüs, servis gibi ticari araçları kullanan kişiler bu belgeyi almadıkları takdirde 1 Temmuz’dan itibaren cezai işlem ile karşı karşıya kalacaklar.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Refleks, algı, muhakeme yeteneği gibi 12 farklı testten geçirilen sürücüler psikoteknik merkezlerine giderek bu testlerden geçebilirler. Ardından değerlendirme sonucu olumlu çıkarsa psikiyatri doktorunun onayıyla birlikte rapor enabız ve e devlet üzerinden görüntülenebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS