Referandum günü İngilizlerin gündemi 'kurşun kalem komplosu' ve 'Keith'in annesiydi'

Referandum günü İngilizlerin gündemi 'kurşun kalem komplosu' ve 'Keith'in annesiydi'

İngiltere'de dün AB'de kalıp kalmamayı oylamak için sandık başına giden milyonlar, sosyal medyada da hareketli bir günü geçirdi. Nasıl ki Türkiye'deki seçimlerde trafoya giren kediler tartışıldıysa, İngilizler de gün boyu kurşun kalem komplosunu tartıştı. Bir de "Keith'in 93 yaşındaki annesini"... Oy verme işleminden birkaç saat önce başlayan fırtına da referandum sonucuyla ilgili esprili yorumlara yol açtı.

BBC'nin haberine göre, İngiltere'de sosyal medya kullanıcıları dün hararetle Keith'in 93 yaşındaki annesini tartışıyordu. Twitter'da Keith Adams adlı bir kullanıcı paylaştığı bir tweet'le sosyal medyada bir fırtına estirdi. AB'den ayrılma yanlısı annesi hakkında tweet atan Adams, "93 yaşındaki annemi oy kullanmaya götürdüm. Körlemesine kaydını yaptırdı ve 'Hangi sandık AB'den çıkış için?' diye bağırdı. Bekleyenlerden bir tezahürat yükseldi" diye yazdı.


İngiltere'nin AB'den çıkması Game of Thrones'u da etkileyecek


Keith'in 93 yaşındaki annesi


Keith'in paylaştığı bu tweet'e, "93 yaşındaki annemi oy kullanmaya götürdüm" diye başlayan yanıtlar gecikmedi. Keith ve 93 yaşındaki annesi sosyal medyada, #KeithsMum yani Keith'in annesi etiketiyle trendler arasında girdi ve popüler oldu.


İngiltere AB'den ayrılırsa Londra da İngiltere'den mi ayrılacak?


Çoğunluğu gençlerden oluşan ve AB'de kalmayı savunan sosyal medya kullanıcıları, Keith'in 93 yaşındaki annesinin kendi geleceklerini belirliyor olmasına tepki gösterdi. Kullanıcılardan biri, "93 yaşındaki annemi oy kullanmaya götürdüm. Geleceğe yolculuk için bunu yapmak zorundaydım, şimdi dev böceklerle nükleer bir çöplüğe tıkılı kalmış durumdayım" diye yanıt verdi.Bir başka kullanıcı ise, Keith'in tweet'inde geçen, oy kullanma yeri anlamındaki "pole station" sözcüğü ile telaffuzu benzeşen direk dansı anlamındaki "pole dancing" sözcüğünün yerini değiştirerek kelime oyunu yaptı: "93 yaşındaki annemi direk dansı yapmaya götürdüm, görmeniz gerekirdi. Bekleyenlerden bir tezahürat yükseldi."


Sahte Prens Charles da "90 yaşındaki annemi" diye yanıt verdi


Keith'e yanıt verenler arasında Prens Charles'ın adını ve fotoğrafını kullanan sahte bir Twitter kullanıcısı da vardı. Prens Charles adlı kullanıcı, "90 yaşındaki annemi oy kullanmaya götürdüm. 'Anayasal monark olarak aslında oy kullanmıyorum' dedi. Seçmenlerden bir tezahürat yükseldi" diye yazdı.Fırtına üzerinden referandum yorumları yapıldı


Referandum sabahı özellikle ülkenin güney doğusunda yağmur ve gök gürültüsünün hakim olduğu, fırtınalı, kötü bir hava vardı. Buradan hareketle referandum hakkında yorum yapan kullanıcılar, hava durumunun tesadüf olamayacağını ve bunun referandum sonucuna ilişkin bir uğursuzluk işareti olduğunu yazdılar. Ancak bazı yerlerde fırtına nedeniyle gerçekten de oy verme kabinleri zarar gördü.


Hava durumundan hareketle referandum hakkında Twitter'da yorum yapanlar arasında ünlü oyuncu Dawid Harewood da vardı. Harewood onaylı hesabından, "Büyük oylamanın öncesindeki gök gürültüsü ve şimşeklerin çakması, Shakespeare'vari bir şekilde bir ulusun bölünmesini haykırıyor" diye yazdı.


Hava koşulları ve referandum arasında bağlantı kurarak eğlenen binlerce tweet paylaşıldı. Fırtınanın oy verme kabinlerini uçurup götürdüğünü yazanlar da oylama öncesindeki bu havanın İncil'de anlatılan hikayelerde bulunan tufan gibi olduğunu paylaşanlar da oldu.


Kurşun kalem komplosu


Dün Britanya'da sosyal medyada trend olan konulardan biri de kurşun kalem meselesiydi. Sosyal medyada kurşun kalemle ilgili komplo teorisi epey de etkili oldu. Çoğunluğu Brexit'i yani İngiltere'nin AB'den ayrılmasını savunan kullanıcılar, kurşun kalemle kullanılan oyların silindiğini yazdı. Bu şekilde ayrılmayı destekleyen oyların "görünmez bir el" tarafından değiştirildiğini öne süren kullanıcılar, bu komplo teorisini de İngiltere'de Twitter'ın trendleri arasına sokmayı başardı. Sandıklar kapanıncaya kadar "tükenmez kalem kullan" ve "kurşun kalem skandalı" etiketli onbinlerce tweet paylaşıldı.


Bu kompla teorisine inananları alaya alan ve böyle bir şeyin olamayacağını yazan çok sayıda tweet de paylaşıldı. Geçen yılki genel seçimler sırasında, oy verme yeri önünde ağzında bir nesneyle çekilen fotoğrafı popüler olan köpek de yeniden gündeme geldi. Twitter kullanıcıları köpeğin ağzındaki o nesnenin yerine kalem koyarak, fotoğrafı yeniden paylaştı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS